Na „nohy v teple“ už bezdomovcům přispěly tři stovky lidí. Darovat záchranu před omrzlinami lze ještě ve čtvrtek

Přes 212 tisíc korun vybrala od listopadu nezisková organizace Naděje na projekt Nohy v teple. Ten v Praze přispívá lidem bez domova na teplé ponožky a kvalitní kožené boty. ČT to potvrdila zakladatelka projektu Lucie Kadlecová. Celkem na boty a ponožky přispělo 353 zájemců. Za peníze chce organizace pořídit 500 párů bot a 1000 párů ponožek.

Lidé si mohou vybírat z několika balíčků. Přispět můžou třeba 90 korun na šest párů ponožek nebo si zvolit možnost koupě samotných bot za 396 korun. Částka 426 korun pak zaplatí jednomu bezdomovci kožené boty a dvoje ponožky. „Projekt jsme založili proto, že naši klienti v zimě potřebují nejvíce právě teplé ponožky a boty, které je ochrání před omrzlinami. Oblečení nám lidé darují často, boty jsou ale už dražší,“ vysvětluje zakladatelka projektu Lucie Kadlecová.

Naděje projekt šířila nejvíce na sociálních sítích. „Na našich facebookových stránkách jsme sdíleli fotku pána z ulice, který měl zčernalé nohy kvůli mrazu. Jeho příběh na lidi zapůsobil. Uvědomili si, že je to opravdu reálný problém,“ doplnila Kadlecová.

Organizace projekt spustila 4. listopadu a končí 31. ledna. Naděje si jako cíl vytyčila částku 213 tisíc korun. Za tu bude moci pořídit 500 párů bot a 1000 párů ponožek. „Spočítali jsme si podle loňského roku, kolik lidí jsme v zimním období obsloužili, a došli jsme k částce 1500 osob. Řekli jsme si, že bychom boty a ponožky chtěli zaplatit třetině z nich,“ uvedla zakladatelka projektu Nohy v teple.

Část ponožek a bot už lidé bez domova dostali. „Již v polovině ledna jsme nakoupili z vybraných peněz první várku. A to 250 párů bot a 840 párů ponožek. Ty pak rozdávali naši terénní pracovníci konkrétním klientům, nebo si je mohli vyzvednout přímo v našich centrech. Další budeme rozdělovat do konce zimního období podle počasí,“ popsala Lucie Kadlecová.

Na nohy v teple přispělo zatím 353 lidí částkou 212 037 korun. Nejvíce potenciálních bot a ponožek darovaly ženy, těch bylo 76 %. Nejčastěji zájemci volili kompletní balíček za 426 korun. Tuto částku poslalo celkem 130 dárců. Na druhém místě byl pak balíček za 90 korun. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Mandátový a imunitní výbor nedoporučil sněmovně vydat Babiše a Okamuru

Poslanecká sněmovna podle stanoviska mandátového a imunitního výboru zřejmě nevydá premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v dotačním případu Čapí hnízdo. Výbor nedoporučil plénu ani vydání předsedy dolní komory Tomia Okamury (SPD) ke stíhání v kauze předvolebních plakátů hnutí SPD. Stanovisko výboru ovšem pro poslance, kteří by o soudní žádosti mohli rozhodovat 5. března, není závazné.
10:00Aktualizovánopřed 25 mminutami

Na místa pro začínající praktické lékaře chce sdružení větší dotace

Podle představ Sdružení praktických lékařů by na místa pro začínající lékaře měla být v dalších letech až dvojnásobná dotace. Sdružení o tom chce jednat s resortem zdravotnictví. Letos na specializační vzdělávání mladých praktiků pro děti i dospělé, ale třeba i psychiatrů, stát pošle o sto milionů korun více, než počítal původní návrh rozpočtu. Podobnou částkou by v druhé polovině roku měly přispět i pojišťovny. Podporu plánují cílit do míst, kde je lékařů málo.
19:23Aktualizovánopřed 29 mminutami

Expanzivní snahy Ruska by s koncem Putina nezmizely, varuje Pavel

Rusko vede různými způsoby trvalou válku s celým demokratickým světem, což se nezmění ani s případným mírem na Ukrajině, řekl prezident Petr Pavel v úterý v diskusi s Pražany při své oficiální dvoudenní návštěvě hlavního města. Ruská expanzivní strategie se podle něj nezmění ani v případě, že v čele státu bude někdo jiný než Vladimir Putin.
před 39 mminutami

Kdyby Babiš nebyl v politice, nebyl by stíhán za Čapí hnízdo, soudí Válková

Soud s premiérem Andrejem Babišem (ANO) není politický proces, snaha o jeho odsouzení je ale příliš silná, míní předsedkyně sněmovního mandátového a imunitního výboru Helena Válková (ANO). Babišův spis ke kauze Čapí hnízdo velmi dobře zná a zarazilo ji, jakým způsobem probíhalo jeho trestní řízení. „Dospěla jsem (…) jako poslankyně i jako právnička (…) k přesvědčení, že kdyby Andrej Babiš nebyl politikem, tak by jeho trestní stíhání bylo buď zastaveno daleko dříve, anebo by dokonce vůbec nebylo zahájeno,“ uvedla v pořadu Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Válková zmiňuje chyby v případu, které ji vedly k tomu, že na úterním jednání výboru hlasovala proti Babišově vydání k trestnímu stíhání. Zkritizovala také roli tehdejšího nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana za chyby v případu.
před 48 mminutami

Pavel se sejde s Červeným. Předpokládá, že ho jmenuje ministrem

Prezident Petr Pavel se ve čtvrtek ráno v 9:00 sejde s kandidátem na ministra životního prostředí Igorem Červeným (Motoristé). Stejně jako v případě ostatních kandidátů před vznikem vlády Andreje Babiše (ANO) si chce při jednání vyslechnout jeho názory. Pavel předpokládá, že Červeného jmenuje členem vlády v pondělí 23. února ráno, řekl novinářům na tiskové konferenci při své úterní návštěvě Prahy.
16:51Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kriminalisté obvinili čtyři expříslušníky StB kvůli pronásledování Töpfera

Kriminalisté obvinili čtyři bývalé důstojníky Státní bezpečnosti (StB) kvůli pronásledování herce Tomáše Töpfera v sedmdesátých a osmdesátých letech. Viní je ze zneužití pravomoci úřední osoby, uvedli mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek a vyšetřovatel Ludvík Fiala. StB podle policie Töpfera pronásledovala kvůli kritickým postojům vůči komunistickému režimu a jeho židovské víře. Nyní pětasedmdesátiletý Töpfer řekl, že vyšetřování neinicioval a satisfakci necítí.
12:52Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Bruntál zahájil vyvlastňování pozemků pro přehradu v Nových Heřminovech

V souvislosti se stavbou přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku zahájil městský úřad v Bruntále tři vyvlastňovací řízení. Odbor výstavby a územního plánování tak učinil na podnět státního podniku Povodí Odry, řekla mluvčí povodí Šárka Vlčková. O vyvlastnění pozemků by mohlo být rozhodnuto nejpozději v lednu příštího roku. Zahájení stavby je naplánované na podzim roku 2027.
před 6 hhodinami

Lidé se loučili s Janou Brejchovou. Pro ČT na ni zavzpomínaly Adamovská či Kolářová

Do pražského kina Lucerna se mohla v úterý veřejnost přijít rozloučit s Janou Brejchovou. Vzniklo zde pietní místo, kde mohli příchozí vzdát hold herečce, která zemřela 6. února. Mělo jít o tichou vzpomínku, nikoliv pohřeb. Na Brejchovou vzpomínali také ve vysílání ČT24 její kolegové a přátelé.
10:41Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...