Širší vedení ANO stojí za svým předsedou. Na úterním jednání Babiše jednomyslně podpořilo

Předsednictvo i výbor hnutí ANO na úterním jednání jednomyslně podpořily premiéra a předsedu hnutí Andreje Babiše. K informacím o údajném únosu Babišova syna na Krym kvůli kauze Čapího hnízda se tak vyjádřily stejně jako předtím poslanecký klub hnutí. Jeho šéf Jaroslav Faltýnek po úterním jednání novinářům řekl, že předpokládá, že návrh na vyslovení nedůvěry vládě neuspěje.

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Podporu kabinetu v úterý přislíbila KSČM, Faltýnek před úterním jednáním řekl, že totéž očekává i od koaličních sociálních demokratů. Dohoda o vytvoření vlády podle něj byla na čtyři roky.

ČSSD bude probírat aktuální situaci na středečním společném zasedání poslaneckého klubu a předsednictva.

Faltýnek uvedl, že úterní jednání výboru a předsednictva hnutí ANO bylo dlouhodobě plánované. „Hlavním tématem bylo vyhodnocení komunálních a senátních voleb a příprava našeho sněmu, který bude v únoru,“ uvedl. ANO se zabývalo i přípravami na volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok.

K aktuální situaci před hlasováním Poslanecké sněmovny o nedůvěře se stranické orgány postavily podobně jako předtím poslanecký klub, dodal Faltýnek. Zákonodárci ANO se sejdou ještě v pátek ráno před sněmovní schůzí. „Abychom se ještě setkali a potvrdili si stanovisko. Předpokládám, že neprojde návrh na vyslovení nedůvěry, že vláda získá důvěru,“ konstatoval.

Faltýnek: Očekávám, že všichni přítomní poslanci ANO budou proti nedůvěře

Podle Faltýnka Babiš na jednání hovořil poměrně stručně. „Očekávám, že všichni přítomní poslanci budou proti nedůvěře,“ uvedl Faltýnek. Připustil, že poslanci ANO nebudou na hlasování v kompletní sestavě, omluveni jsou jednotlivci.

Opozice potřebuje na vyslovení nedůvěry 101 hlasů bez ohledu na počet přítomných poslanců.

Opoziční strany vyvolaly hlasování o nedůvěře vládě kvůli reportáži serveru Seznam Zprávy. Syn premiéra Andrej Babiš mladší v ní řekl, že ho spolupracovníci jeho otce drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na poloostrovu Krym, anektovaném Ruskem. Údajně mu vyhrožovali, že jinak skončí v psychiatrické léčebně.

Premiér Babiš, který odstoupit odmítá, ovšem tvrdí, že jeho syn na Krymu byl, ale nebyl nikým unesen. Podle Babišových slov jsou jeho dospělý syn i dcera psychicky nemocní. Babiš i jeho dospělé děti čelí v kauze Čapí hnízdo obvinění z dotačního podvodu.