Chomutovská policie obvinila muže kvůli ovlivňování voleb

Chomutovská policie obvinila šestadvacetiletého muže z Teplic kvůli možnému ovlivňování voleb. Podle kriminalistů nabízel úplatu s úmyslem ovlivnit výsledek říjnových voleb do zastupitelstva obce na Chomutovsku. Volební kampaň sleduje také policie v Mostě nebo Ústí nad Labem. V krajském městě se objevily informace, že na kandidátce hnutí Čisté Ústí jsou jména lidí, kteří o tom nevěděli.

Muže z Teplic policisté viní z maření přípravy a průběhu voleb a referenda. „Přečinu se dopustil tím, že poskytl úplatu jiným osobám v souvislosti s výkonem volebního práva u voleb do zastupitelstva obce v okrese Chomutov, které se budou konat 5. a 6. října, s úmyslem ovlivnit tak výsledek těchto voleb,“ uvedla chomutovská policejní mluvčí Marie Pivková.

Muž podle obvinění za úplatu přihlašoval do obce k trvalému pobytu lidi z Teplicka, aby jim tam vzniklo volební právo. „A aby tyto osoby opět za úplatu volily pachatelem určenou politickou stranu či hnutí. Tedy volily by v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle,“ uvedla Pivková. V případě prokázání viny muži hrozí šest měsíců až tři roky vězení.

Volební kampaň sleduje policie také v Ústí

Ústecká policie bude řešit dopisování jmen na kandidátku hnutí Čisté Ústí Tomáše Vandase. Na sociálních sítích a v některých médiích se totiž objevily informace, že na kandidátce je několik lidí, kteří o tom vůbec nevěděli.

Server Blesk.cz uvedl, že má informace nejméně o třech lidech, kteří byli na kandidátkách hnutí, aniž o tom věděli, jeden už proto z voleb odstoupil. Další žena, která také na kandidátce figuruje, žije v zahraničí a chce podle serveru zjistit, kdo zneužil její údaje.

„Z úřední povinnosti se budeme tímto zabývat,“ informovala mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Lídr kandidátky Tomáš Vandas deníku Mladá fronta DNES řekl, že je to cílená kampaň, která má hnutí před volbami oslabit.