Restituce na poslední chvíli: Církev žádá kapli s Valdštejnovou hrobkou

Praha – Na poslední chvíli požádala katolická církev v rámci restitucí o další cenné památky. Loni na Silvestra se řád piaristů přihlásil o opravovaný chrám Nalezení svatého Kříže v Litomyšli. Litoměřické biskupství zase těsně před Vánoci zažádalo o kapli sv. Anny, která stojí v Mnichově Hradišti a proslavila se jako hrobka Albrechta z Valdštejna – jednoho z našich nejslavnějších vojevůdců.

Úředníci Národního památkového ústavu mají na posouzení žádosti půl roku. Budou rozhodovat i o tom, jestli je možné spolu s kaplí církvi vrátit i samotnou Valdštejnovu hrobku. Podle mluvčí litoměřického biskupství je kaple sv. Anny historicky majetek církve, proto bylo povinností biskupství se o ni přihlásit. Dlouholetý správce kaple a zároveň kastelán nedalekého zámku Radovan Chmel však tento nárok zpochybňuje. „Byl tady i valdštejnský archiv do roku 1999. A nikdy jsem se nesetkal s tím, že by tato kaple byla v majetku církve.“

Vojevůdce Albrecht z Valdštejna je v kapli sv. Anny pohřbený se svou ženou Lukrécií. V roce 1785 sem nechal jejich ostatky převézt Vincenc z Valdštejna z nedalekých Valdic. Kaple je zajímavá i tím, že je větší než sousední kostel svatých Tří králů. Hrobka Albrechta z Valdštejna je hned vedle cenných soch, které do kaple i kostela svezli památkáři z celého
Středočeského kraje – nechybí ani sochy od Matyáše Brauna.   

Chrám v Litomyšli se opravuje - město může přijít o dotace

Úředníci z památkového ústavu prověřují také žádost o vrácení chrámu Nalezení svatého Kříže v Litomyšli. Ten v posledních letech prochází rozsáhlou rekonstrukcí za skoro 60 milionů a leží v jedné z turisticky nejzajímavějších lokalit města – hned vedle zámku, který je zapsán na seznam UNESCO. Kostel má teď od státu pronajaté město, jinak by nemohly být opravy
hrazeny z fondů EU, rekonstrukce by měla skončit letos.  

Reportáž Petra Vaška (zdroj: ČT24)

Starosta města Michal Kortyš (ODS) proto žádá, aby v případě vydání zámku piaristům zůstal zachován projekt, na základě kterého město žádalo o dotace – až do roku 2019 by měl kostel sloužit výhradně jako výstavní a přednášková síň. „Pokud se piaristé stanou vlastníkem, budou respektovat ten stávající stav,“ uvedl mluvčí řádu Martin Piškula. Řád chce ale kostel využívat i pro pořádání bohoslužeb.

Celkem podaly církve a náboženské společnosti u Národního památkového ústavu 35 žádostí o vydání kostelů a dalších uměleckých děl. Z toho zhruba dvacítka byla podána před koncem roku, uvedla ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková. Všechny žádosti stát zatím posuzuje. Mezi nimi i i dvě památky zapsané na seznamu UNESCO: kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře a zámek v Kroměříži.