V boji s kůrovcem pomáhají i dlouhodobě nezaměstnaní Romové

V lesích postižených kůrovcovou kalamitou už pracuje prvních 35 těžařů, které ministerstvu zemědělství nabídli zástupci romských organizací. Dlouhodobě nezaměstnané pracovníky nabídli Romové vládě částečně v reakci na prohlášení některých ministrů, že je potřeba hledat pracovní sílu v zahraničí. Celkově by lesníci potřebovali na pomoc s likvidací kalamity až dva tisíce lidí.

„Jsme rádi, že jsme mohli dát práci prvním 35 těžařům, kteří mají oprávnění pro práci s motorovou pilou,“ řekl ČT vedoucí komunikace Lesů ČR Ondřej Kopecký. Dlouhodobě nezaměstnaní začali minulý týden pracovat pod Lesní správou Jeseník. „Další mají nastupovat na Lesní správu Janovice,“ dodal.

Předseda Celostátní asociace sociálně zodpovědných romských spolků a podnikatelů v ČR Marcel Ščuka je zatím se spoluprací s Lesy ČR spokojený. Druhá romská organizace, která pracovní sílu nabídla, ale dosud čeká. „Co vím, z naší ostravské asociace nebyl zaměstnán ještě nikdo,“ sdělil ČT prezident Asociace romských podnikatelů a spolků Vladimír Leško. Jednání ale probíhají, a tak Leško doufá, že se to už příští týden změní.

Nasazení více lidí zpomaluje administrativa

Zatím se do lesů vydali těžaři, kteří kácí stromy napadené kůrovcem. Brzy by ale dlouhodobě nezaměstnaní Romové měli také zbavovat kmeny kůry a ošetřovat je postřikem. „Komunikace s romskými asociacemi probíhá dobře a vážíme si jejich nabídky. Nebráníme se dalšímu rozšiřování spolupráce. Jsme ochotni přijmout všechny, kteří mají chuť pracovat,“ řekl Kopecký.

Nasazení většího počtu lidí ale zpomaluje administrativa a nedostatečná kvalifikace. Další zájemci podle Kopeckého v současnosti teprve čekají na vyřízení živnostenských oprávnění pro práci v lese nebo na dokončení kurzů na motorovou pilu.

Podle Marcela Ščuky začala jednání o pomoci nezaměstnaných Romů při kůrovcové kalamitě už letos v únoru. Poptávky ale začaly chodit až v létě. Vláda se mezitím pustila i do hledání pracovní síly v cizině.

„Schází dva tisíce lidí. Teď se je snažíme v nějakém zrychleném režimu hledat, třeba v zahraničí, to znamená v Ukrajině, v Srbsku,“ prohlásil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) 16. května v Interview ČT24.

Ostravská Asociace romských podnikatelů a spolků proto v červnu napsala na dotčená ministerstva otevřený dopis, kterým nabídla hned tisíc dlouhodobě nezaměstnaných lidí.

Podle Ščuky je ale tento počet nadsazený, lesnická práce totiž často vyžaduje zvláštní kvalifikaci. „To určitě není dělnická profese, nelze tam poslat každého,“ poznamenal. Uplatnění pro desítky či stovky dlouhodobě nezaměstnaných se podle něj najde spíše až po pokácení napadených stromů, když bude třeba sbírat klestí.