Loni přibylo přes devět tisíc státních zaměstnanců, letos to má být podobné. Zároveň však zůstávají tisíce černých duší

V Česku přibylo za posledních pět let 18 tisíc nových státních zaměstnanců, z toho byla celá polovina jen v loňském roce. Přibylo učitelů, policistů, vojáků, ale také úředníků. A Babišova vláda v demisi chce v náborech pokračovat i letos, počítá se s nárůstem o dalších 8500 zaměstnanců. Zároveň se ovšem příliš nedaří snižovat počet černých duší: tedy neobsazených míst, na která ale resorty čerpají peníze.

Video Události
video

Stát letos plánuje další nábory zaměstnanců

Ministerstvo financí teď slibuje, že příští rok už tolik lidí placených státem přibývat nebude. „Rozhodně další nárůst podporovat nebudu a s vládními kolegy povedu velmi zásadní diskuze,“ upozorňuje ministryně financí v demisi Alena Schillerová (za ANO).

Letošní rozpočet ale počítá s náborem 8500 nových státních zaměstnanců, na což jsou vyčleněny asi tři miliardy korun. „Pokud se předpokládá růst počtu státních úředníků, tak je to přímo proti tomu, co razí hnutí ANO,“ kritizuje předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Nejvíc neobsazených míst zůstává na vnitru

Navíc se příliš nedaří snižovat počet černých duší: tedy tabulkových míst, která jsou neobsazená. Jen loni takto stát platil o 14 tisíc zaměstnanců víc, než pro něj skutečně pracovalo. Tyto peníze většinou slouží jako odměny a prémie pro stávající zaměstnance.

Třeba ve školství je takovýchto prázdných tabulkových míst skoro 2400. Ještě víc lidí chybí organizacím spadajícím pod ministerstvo vnitra, tam chybí hlavně policisté, ale i dozorci ve věznicích.

A šéf finanční správy Martin Janeček přiznává, že na berních úřadech chybí asi 600 úředníků. Jelikož ale úřady dostávají z rozpočtu peníze i na tato místa, většinu jich rozdělí současným pracovníkům – třeba jako odměny nebo odstupné. 

Ministryně financí má dlouhodobě neobsazená místa seškrtat

Celkem nedokázaly úřady a státní instituce loni naplnit skoro 14 tisíc tabulkových míst. Což je sice o zhruba 1500 méně než v roce 2016, na druhou stranu je to pořád skoro o devět tisíc míst více než v roce 2015.

Andrej Babiš přitom dříve prohlašoval, že by se měla tato místa zrušit, aby byl rozpočet reálnější. Ministryně Schillerová od něj sice dostala už loni v prosinci úkol, aby počet neobsazených míst ve státní správě seškrtala, ministryně to ale stihne nejdřív v roce 2019. „To je můj úkol v rámci jednání o rozpočtu na rok 2019 – s těmi resorty řešit zejména ta dlouhodobě neobsazená místa.“ 

Podle pravicové opozice by měl stát miliardy vyhrazené na neobsazená tabulková místa využít jinde. Podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska by o tyto peníze mohl být snížen rozpočtový deficit nebo by mohly jít na platy vysokoškolských pedagogů.

„Investice do infrastruktury, do vzdělání, do vědy a inovací – tam má stát investovat, a ne na provozní prostředky,“ dodává šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.