Gang podvodníků si fiktivně přeprodával drahé kovy. Podle Daňové kobry ošidili stát na DPH o půl miliardy

Policejní tým Daňová kobra navrhl obžalovat pět občanů Slovenska z krácení daní v celkové výši půl miliardy korun. Dopustit se ho měli při obchodech s drahými kovy. Všem obviněným hrozí trest odnětí svobody od pěti do deseti let, ve vazbě zatím nejsou.

Podle závěrů kriminalistů z Národní centrály organizovaného zločinu (NCOZ) obvinění nakupovali na Slovensku drahé kovy prostřednictvím účelově zřízených korporací a následně je prodávali v Česku. Při prodeji úmyslně uváděli do daňových přiznání nepravdivé informace o fiktivních nákupech zboží. Ty byly podle policie v téměř stejných hodnotách, kterých dosáhl prodaný materiál. Tímto způsobem se pokusili mezi roky 2010 a 2012 snížit svoji daňovou povinnost z desítek milionů na tisíce korun.

Případ má krycí jméno Zlomky a dozoruje ho Vrchní státní zastupitelství v Praze. „Případ byl poměrně komplikovaný zejména tím, že jsou všichni obvinění občané Slovenské republiky, a většina úkonů trestního řízení musela být proto prováděna na Slovensku,“ řekl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. 

Tým Daňové Kobry, který tvoří policisté, celníci a specialisté finanční správy, funguje od poloviny roku 2014 a zaměřuje se na boj proti velkým daňovým únikům. Policie oznámila, že na vyšetřování se podílely i finanční úřady a Finanční analytický úřad (FAÚ).

Tým ohlásil, že v loňském roce zabránil úniku více než 1,4 miliardy korun ze státního rozpočtu. V roce 2016 bylo uchráněno přes 3,3 miliardy korun.