Rath je stíhán kvůli politickým postojům, tvrdí jeho advokáti. Řízení podle nich ovlivňují vrcholní představitelé země

Bývalý středočeský hejtman David Rath je stíhán v korupční kauze kvůli svým politickým postojům. Krajskému soudu v Praze to řekli Rathovi obhájci Roman Jelínek a Adam Černý. Pro odsouzení bývalého vrcholného politika podle nich nejsou důkazy, a proto by měl být zproštěn obžaloby. Závěrečné řeči v kauze ovlivňování krajských zakázek u soudu zaznívají druhým dnem.

David Rath se svým obhájcem Adamem Černým
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

Advokát Jelínek ve středu dokončil svoji zhruba pětihodinovou závěrečnou řeč, ve které uvedl, že Rath nepřijímal úplatky a neprokázalo se, že by věděl o manipulování tendrů. Podle něj obžaloba neprokázala, ke komu měly úplatky směřovat a jejich předávání pouze dovozuje, jelikož nebyly nasazeny odposlechy v místech, kde se to mělo stát. „Vina obviněných je dovozována z nepřímých důkazů, které netvoří ucelenou soustavu,“ podotkl Jelínek.

Rathův zástupce rovněž zopakoval námitky, které se týkají průběhu trestního řízení. O kauze podle něj rozhodovali žalobci a soudy, kterým nepříslušela. Pořízené odposlechy považuje za nezákonně pořízené důkazy. Podle Adama Černého je pak Rathova kauza nespravedlivým procesem, ke kterému vedly politické postoje tehdejšího významného opozičního poslance a úspěšného hejtmana.

 

Řízení s Rathem podle jeho právníků dlouhodobě ovlivňují vrcholní politici země, kteří se ke kauze od jejího vypuknutí v roce 2012 vyjadřují. Jmenovali například prezidenta Miloše Zemana, který Ratha označil za zloděje. Právníci argumentují tím, že zakázky popsané v obžalobě se uskutečnily podle zákona a nevznikla při nich nikomu škoda.

Jelínek upozornil, že případný zprošťující rozsudek může způsobit miliardové škody, jelikož by se mohli obžalovaní a firmy uvedené v obžalobě domáhat vysokého odškodnění od státu. Propadla by se také důvěra v policii a justici. „Podle mého názoru o vině Davida Ratha rozhodla skupina policistů a státních zástupců, kteří vedli trestní řízení mimo mantinely trestního řádu,“ řekl Jelínek. Dodal, že o vině je podle něj jasno od konce roku 2011, kdy padlo trestní oznámení, které celou kauzu rozjelo.

Podle státního zástupce by měl jít Rath na osm až devět let do vězení

Krajský soud v Praze nejprve v roce 2015 uložil Rathovi osm a půl roku vězení a přísné tresty vyměřil i většině dalších obžalovaných. Původní verdikt v roce 2016 zrušil vrchní soud a případ se tak dostal zpátky k soudu, který původně vynesl odsuzující rozsudek.

Podle státního zástupce Petra Jiráta by měl jít Rath na osm až devět let do vězení a měl by mu také propadnout veškerý majetek. Stejný trest navrhl Kateřině Kottové a jejímu manželu Petrovi, které považuje za hlavní organizátory manipulování krajských veřejných zakázek. Rath a Kottovi chtěli podle obžaloby za ovlivnění zakázek úplatky přes 48 milionů korun. Převzít podle spisu stihli 38 milionů, pak je zatkla policie.

V případu figuruje dalších sedm obžalovaných z řad manažerů stavebních a zdravotnických firem, které zakázky získávaly. Policie všechny pozatýkala v květnu 2012. Soudy se kauzou zabývají od roku 2013.