Nejvyšší soud odmítl dovolání Marka Dalíka v kauze nákupu pandurů

Nejvyšší soud odmítl dovolání Marka Dalíka, lobbisty a bývalého spolupracovníka expremiéra Mirka Topolánka, v kauze nákupu obrněných vozů Panduz pro českou armádu. České televizi to sdělil státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Jan Kořán, který měl případ na starosti. Dalík tak zůstává ve vězení, kde si odpykává pětiletý trest.

Marek Dalík
Zdroj: ČTK Autor: Šimánek Vít

Podle Kořána dal Nejvyšší soud za pravdu právním argumentům obžaloby a odmítl námitky, které v dovolání uplatňoval Dalík. Soud o něm rozhodl 22. února, výsledek tehdy ale nezveřejnil s tím, že je nejprve třeba vypracovat odůvodnění a poté rozhodnutí doručit účastníkům řízení. 

Dalík vinu dlouhodobě popírá. Původně byl odsouzen ke čtyřem letům odnětí svobody za to, že si při neformální schůzce k nákupu pandurů řekl v listopadu 2007 o úplatek pro někoho z české vlády. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, žádal podle trestního spisu půl miliardy korun. Tento rozsudek byl loni na jaře zrušen – zhruba po sedmi měsících od prvního nástupu do vězení.

Loni v červenci padl nový pravomocný verdikt, který Dalíkovi o rok přitížil. Kromě pěti let vězení uložil lobbistovi také povinnost zaplatit čtyři miliony korun. Soud dospěl k názoru, že podváděl, když se pokusil ze zbrojařů vylákat peníze.

Uvedl je prý v omyl tím, že má vliv na zakázku na dodávku pandurů a že má blízký vztah k představitelům české vlády, a může tak ovlivnit jejich rozhodování. „Dopustil se jednání, které bezprostředně směřovalo k tomu, aby sebe obohatil tím, že uvedl někoho v omyl,“ řekl tehdy soudce Martin Zelenka.

Dalíkovi nepomohla ani změna výpovědi, kdy poprvé připustil, že se na schůzce se zbrojaři o penězích jednalo. Dalík uvedl, že se hovořilo o částce „třikrát šest“ milionů eur, které charakterizoval jako provizi například za PR služby. Podle něj ale částku zmínil slovenský lobbista Miroslav Výboh, jehož firma měla v kontraktu nahradit společnost zbrojaře Pavla Musely.

Do vězení Dalík nastoupil loni v listopadu. Dovolání, které podal, totiž nemělo odkladný účinek. Dalíka do věznice přivezl advokát a bývalý ministr dopravy Radek Šmerda půl hodiny před vypršením termínu nástupu. Na otázky novinářů Dalík neodpověděl, ihned zamířil ke do věznice.

Marek Dalík
Profil

Marek Dalík

Marek Dalík, někdejší poradce premiéra Topolánka, se v minulosti zapletl do několika kauz. Nekorunovaný král českého lobbingu se v zákulisí české politiky pohybuje již od roku 1999. V letech 2006 až 2009, kdy byl Topolánek premiérem, stál Dalík často po jeho boku, dokonce si koupil byt ve stejném domě. Podle médií měl výrazný podíl na Topolánkově politické strategii, zároveň však během jeho éry nebyl v ODS příliš populární. V době jeho angažmá v českém veřejném prostoru se novináři pozastavovali nad Dalíkovými vysokými příjmy.

Dalíkovo jméno se začalo v médiích více objevovat od srpna roku 2004 v souvislosti s kauzou údajného uplácení exposlance Unie svobody Zdeňka Kořistky. Ten tehdy obvinil Dalíka, že mu společně s Janem Večerkou nabízeli deset milionů korun, když nepodpoří vládu Stanislava Grosse (ČSSD). Na přelomu let 2006 a 2007 se Dalík podílel na vyjednávání podpory Topolánkově koaliční vládě, kterou nakonec podpořili dva sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Zapleten byl také v takzvané Toskánské kauze, která vznikla v létě 2009 po zveřejnění tajně pořízených fotografií z Topolánkovy dovolené v Itálii, kde byl zachycen ve společnosti lobbistů a podnikatelů.