Gang převezl za dva měsíce přes Česko desítky uprchlíků. Cesta vyjde až na sto tisíc

Aby odhalili gang pašující uprchlíky za lepším životem do bohatých zemí Evropy, trávili čeští policisté hodiny u záběrů z dálničních kamer. O tom, že přes Česko pašují převaděči lidi v kamionech, měli kusé informace od německých kolegů. Od listopadu věděli jen zhruba to, jak má kamion, ve kterém se lidé ukrývají, vypadat, jakého je typu a jakou bude mít státní poznávací značku.

Video Události
video

Události: Policisté dlouhé hodiny analyzují záběry z kamer

„Museli jsme dávát až dvanáct třináct kombinací ke konkrétnímu kamionu. A když jsme to dávali podle typu a různých sekvencí, tak to vyšlo na dvanáct hodin práce na jedno auto,“ komentuje práci policistů vedoucí oddělení dokumentace a šetření trestné činnosti Cizinecké policie Jiří Volný.

Společně s kolegy z Německa, Maďarska a Slovenska nakonec jeho tým vytipoval pět kamionů a přesně zmapovali pašeráckou trasu.

„Tito běženci byli převážení rumunskými kamiony přes Maďarsko, Slovensko a následně k nám na Plzeňsko a někde ve Waidhausenu byli vykládáni,“ dodává Volný.

Před několika dny nakonec dostali policisté ze Slovenska zprávu, že dva podezřelé kamiony vyrazily na cestu. Mezi bednami s ovocem a na zbytcích molitanu v horní části návěsu našla policie pětatřicet lidí původem z kurdské části Iráku. Všichni včetně dětí museli vydržet čtrnáct hodin v jedné poloze vleže. Za tuto cestu zaplatili od dvou do čtyř tisíc eur, v přepočtu padesát až sto tisíc korun.

Se všemi už úřady zahájily řízení o návratu do země, kde požádali o azyl – většina se jich musí vrátit do Rumunska, jeden už zamířil zpět na Slovensko. Čtyři řidiči kamionů jsou nyní ve vazbě. Podle odhadů policie pašerácká skupina převezla v kamionech za dva měsíce do Německa kolem dvou stovek lidí.

Při identifikaci uprchlíků policisté použili také moderní výbavu včetně telefonů s výkonnou aplikací pro zjišťování totožnosti osob nebo biometrického kufru, kterým dokážou odhalit padělané nebo odcizené doklady.