Pražskou ČSSD nově povede Petr Pavlík. Ředitel Motola Ludvík na post rezignoval

Novým předsedou pražské ČSSD je bývalý náměstek na ministerstvu školství Petr Pavlík. Rozhodli o tom delegáti krajské konference strany. Pavlík byl v tajné volbě jediným kandidátem a hlasovalo pro něj 127 delegátů. Ještě předtím rezignoval na post předsedy pražské ČSSD exministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, který to zdůvodňoval spory uvnitř strany.

Miloslav Ludvík
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Strana musí podle Pavlíka zvýšit svou důvěryhodnost. „Musíme najít co nejdříve nové mladé tváře, tím nemyslím věk, ale lidi, kteří symbolizují změnu, nemají za sebou žádné stíny a mají silný osobní nebo pracovní příběh,“ řekl.

Potřeba je podle něj také zlepšit fungování strany. V plánu má proto co nejdříve obejít všechny obvodní výbory a začít komunikovat. „Je třeba, abychom navázali vztahy a stali se stranou, ve které se lidé znají a podporují, a to vyzařovali navenek. Pokud to nebudeme dělat, nikdo nám to neuvěří,“ podotkl.

Pavlík v minulosti působil jako náměstek na ministerstvu školství, ze kterého odešel s koncem Sobotkovy vlády. V roce 2014 neúspěšně kandidoval do Senátu. Vedle toho působí jako vyučující na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy.

Ve funkci střídá Miloslava Ludvíka, který se stal předsedou strany v Praze poprvé v prosinci 2014. O dva roky později pozici obhájil a mandát mu měl končit letos na konci roku. Exministr zdravotnictví svou rezignaci zdůvodňoval situací v pražské ČSSD.

„Stav pražské organizace, tak jak se to vyvinulo, je v tuto chvíli opravdu takový, že já tam být v žádné funkci nemůžu a nechci,“ řekl Ludvík. Narážel například na spor uvnitř strany při loňském sestavování pražské kandidátky do sněmovních voleb, kdy těsná většina členů odmítla jeho návrh. V čele kandidátky v Praze pak stál Petr Dolínek a Ludvík se o post ve sněmovně vůbec ucházet nemohl. 

Svou funkci nabídl Ludvík k dispozici společně s členy krajského výkonného výboru už loni po říjnových volbách do sněmovny, kdy strana získala 7,27 procenta hlasů, v hlavním městě to bylo jen 5,57 procenta. Pražským volebním lídrem ČSSD byl ale právě Petr Dolínek.  

Pražská ČSSD chce v čele strany Hamáčka

Pražští sociální demokraté také vybrali svého kandidáta na předsedu celorepublikové ČSSD. Jejich nominaci dostal poslanec a bývalý předseda sněmovny Jan Hamáček, pro kterého hlasovalo 121 delegátů.

„Velmi si toho vážím a je to pro mě závazek. Pražská konference byla druhou, mě zítra čeká domovská organizace, což jsou střední Čechy. Přál bych si, aby z toho sjezdu ČSSD vzešla sjednocená, silná a sebevědomá,“ řekl Hamáček. Na pozice místopředsedů nominovala pražská ČSSD poslance Ondřeje Veselého a Radima Hejduka. Nové vedení si bude strana vybírat na mimořádném sjezdu 18. února v Hradci Králové.