Česko zasype sníh, ve čtvrtek se přidá prudký vítr

V Čechách bude ve středu chumelit, za hodinu mohou spadnout až tři centimetry sněhu. Další velmi silné sněžení se očekává ve čtvrtek, kdy na horách může napadnout až 30 centimetrů sněhu. Ve výstraze to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Kvůli silnému sněžení očekává kalamitní stav na silnicích. Varuje i před náledím, silným větrem a závějemi. Náledí se očekává v celém Česku od 16:00.

Silné sněžení
Zdroj: ČTK/PA Autor: Andrew Milligan

Velmi silně foukat začne ve čtvrtek odpoledne. Na jihu republiky může vítr dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů za hodinu, na horách až 125 km/h. V noci na pátek bude slábnout.

Podle meteorologů čtvrteční situace do jisté míry připomene to, kdy do Česka před 11 lety v lednu dorazil Kyrill. Tentokrát nese tlaková níže označení Friederike, do Česka dorazí přes Německo a Polsko.

Na cesty zimní výbavu, teplé oblečení a zásobu nápojů

Kvůli velmi silnému větru a hustému sněžení se ve čtvrtek odpoledne a večer očekávají na horách na severu závěje. Lidé proto mají v případě jízdy počítat se zpožděním, pamatovat by měli na zimní výbavu, teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a občerstvení.

Možné jsou také komplikace se zásobováním a zdravotnickými službami, vyloučit se nedají ani výpadky elektrického proudu.

„Dnes a v noci na čtvrtek se budou vyskytovat sněhové přeháňky, které mohou být lokálně intenzivní. Během čtvrtečního dne bude od západu sněžit, přechodně i silně. Sněžení bude postupně v polohách pod 700 m, na jihu a západě pod 1100 m přecházet do deště se sněhem nebo do deště. Zejména na horách na severu může napadnout až 30 cm nového sněhu,“ uvedli meteorologové.

Výstraha před silným sněžením s vysokým stupněm nebezpečí platí od středečního poledne v Čechách do čtvrtečních 11:00, na Moravě a ve Slezsku do čtvrtečních 16:00.

Video Studio ČT24
video

Jak funguje systém výstrah ČHMÚ

„Během čtvrtečního odpoledne od západu významně zesílí vítr. V jižní polovině území se místy vyskytnou nárazy až 90 km/h, na horách kolem 110 km/h. V severní polovině území bude vítr velmi silný s nárazy kolem 90 km/h a na horách kolem 125km/h. V noci na pátek bude vítr slábnout,“ uvedl ČHMÚ.

Silný vítr bude foukat v celé republice, v devíti krajích půjde o velmi silný vítr s vysokým stupněm nebezpečí. Výstraha bude platit od čtvrtečního poledne do pátečních 03:00.

Počasí od úterý vážně komplikuje dopravu. Kvůli nehodám, které se začaly hromadit v úterý po poledni, byl na jižní Moravě kalamitní stav.