Zeman už se nebude vyhýbat debatám, zamíří před kamery s Drahošem

Prezident republiky Miloš Zeman se chystá jít před druhým kolem voleb, ve kterých obhajuje funkci, do televizní debaty s druhým postupujícím kandidátem Jiřím Drahošem. Poté, co v prvním kole získal nejvíce hlasů, poděkoval voličům za hlasy i své manželce za „neutuchající podporu v prezidentské volbě“. Vyzval také své stoupence, aby neváhali přijít k urnám i ve druhém kole.

Miloš Zeman se před prvním kolem prezidentské volby neúčastnil žádných diskusí se svými protikandidáty, ale před druhým kolem to bude jiné. „Nikdy jsem se nebál jít do nejrůznějších diskusí, ať to před pěti lety byla diskuse s Janem Fischerem, nebo s Karlem Schwarzenbergem. Jsem stále mladý a stále plný sil a plný energie. A diskuse mě těší,“ řekl stávající prezident. Debaty by podle něj mohly být dvě. „Kdyby byly tři a více, diváky by znudily,“ je Miloš Zeman přesvědčen.

Zemanův protikandidát Jiří Drahoš reagoval na Zemanovo prohlášení žádostí, aby jedna z debat byla v České televizi, výběr druhé ponechá na Zemanovu týmu. 

Nahrávám video

Ocenil, jakou podporu voličů v prvním kole měl. Připomněl, že před pěti lety získal 24 procent hlasů, letos 39 procent. „Blahopřeji Jiřímu Drahošovi k hezkému druhému místu,“ poznamenal. Naznačil přitom, že považuje za nevýhodu bývalého předsedy Akademie věd jeho nezkušenost ve vrcholné politice. „Myslím, že ti, kdo si neodpracovali léta politické činnosti, ty už těch čtrnáct dní nezachrání,“ poznamenal.

Současně však dal prezident najevo, že nebude usilovat o voliče, kteří volili Jiřího Drahoše již v prvním kole. „Budu předpokládat, že ti, kdo volili pana Drahoše v prvním kole, ho budou volit i v kole druhém,“ uvedl Zeman.

Prezident míní, že s výjimkou přímé diskuse s Drahošem na své dosavadní strategii mnoho nezmění. „Co budu dělat následujících čtrnáct dnů? Studovat materiály, které mně každý den přistávají na stole, spát, jíst a radovat se ze života,“ ujistil. Neočekává, že by se voliči kandidátů, kteří nepostoupili do druhého kola, řídili doporučením, které jim jejich dosavadní favorité dají. Zároveň však Zeman zdůraznil a ocenil, že jeho samého před prvním kolem podpořil například premiér Andrej Babiš nebo zpěvák Karel Gott.

Miloš Zeman získal v prvním kole prezidentské volby nejvíce hlasů – necelých 39 procent. Na druhého Jiřího Drahoše má třináctiprocentní náskok. Ve druhém kole se utká právě s ním, Drahoš přitom již získal podporu od čtyř soupeřů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Překonání rekordu o 1,5 stupně je bezprecedentní, upozornil ČHMÚ

Současná klimatická změna je podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mimořádně rychlá a lidé se na ni musí adaptovat. Překonání teplotního maxima pro Česko o 1,5 stupně, jako se to stalo tento víkend, je podle meteorologů „naprosto bezprecedentní“.
před 1 hhodinou

Část lidí na vedra nehleděla. Běhali do vrchu nebo koncertovali

S horkou nedělí se potýkali pořadatelé a účastníci sportovních a kulturních akcí, tedy těch, které se navzdory tropům konaly. Například Janské Lázně v Krkonoších hostily dlouho plánované Mistrovství světa veteránů v běhu do vrchu. V Hukvaldech se s vysokými teplotami museli vyrovnat hudebníci. Vedro nesvědčilo ani elektrokolům. Častěji než jindy pak byli v akci záchranáři.
před 1 hhodinou

Macinka: Delegaci na summit NATO povede premiér, ÚS nezrušil usnesení vlády

Vedoucím delegace na summitu NATO v turecké Ankaře bude premiér Andrej Babiš (ANO), zúčastní se obou částí akce, uvedl v neděli na CNN Prima News ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Zdůvodnil to tím, že Ústavní soud, který uložil vládě prezidenta Petra Pavla na akci akreditovat, v předběžném opatření nezrušil platné pondělní usnesení vlády o složení delegace. Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) věří, že je na každé členské zemi, aby si rozhodla, koho do delegace zařadí. Ostatní státy tak podle něj tuzemskou delegaci komentovat nebudou, řekl v Nedělní debatě ČT moderované Terezou Kručinskou.
12:47Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Absolutní tuzemský teplotní rekord padl druhý den v řadě. Podívejte se na mapu

Stanice v Doksanech na Litoměřicku opět naměřila nové absolutní teplotní maximum pro Česko. V neděli vzrostlo na 41,9 stupně, proti sobotě je tak rekord o stupeň vyšší. Současně to bylo poprvé v historii, co Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal ve své oficiální síti stanic jedenačtyřicetistupňovou teplotu. Tu v neděli naměřila i Tuhaň na Mělnicku, uvedli na facebooku meteorologové. Připomněli, že je třeba ještě počkat na ověření nového absolutního rekordu.
09:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Stát není na vlny veder připraven, míní Svárovská. Červený kritiku odmítl

Současné vlny veder s teplotními rekordy dle poslankyně Gabriely Svárovské (Zelení, za Piráty) ukazují, že stát nemá dostatečně připravenou krizovou komunikaci ani praktická opatření. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) v Nedělní debatě ČT oponoval, že resorty veřejnost informují a vláda připravuje i konkrétní kroky. Podle exministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) ale web ani sociální sítě nenahradí komunikační kampaň. Místopředseda SPD Radim Fiala zdůraznil potřebu praktických adaptačních opatření. Hosté pořadu, který moderovala Tereza Kručinská, se přeli také o personální změny na resortu životního prostředí.
před 7 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů z ekonomiky probrali zvýšení úrokové sazby či ČEZ

Bankovní rada České národní banky (ČNB) v minulém týdnu poprvé po čtyřech letech zvýšila základní úrokovou sazbu. O rozhodování v době nejisté domácí i globální politiky hovořila v Událostech, komentářích viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová. Pořad se věnoval také výzvě ekonomů premiéru Andreji Babišovi (ANO), aby přehodnotil plánované zestátnění části skupiny ČEZ. Debata se týkala i návratu hotovosti do běžného užívání, za čímž stojí i obavy z kyberútoků. Pozvání do pořadu přijal Filip Philippe Aghion – ekonom a nositel Nobelovy ceny za ekonomii. Diskuzí provázely Nina Ortová a Kristina Nováková.
před 9 hhodinami

Schillerová nesouhlasí s výstupy Motoristů ve Strážnici, výměnu ministrů odmítla

Vicepremiérka Alena Schillerová (ANO) nesouhlasí s tím, jak vystupovali v pátek a v sobotu koaliční Motoristé na folklorním festivalu ve Strážnici. Lidé tam podle ní chodí za zážitky, ne poslouchat politiky. Omezit dotace pro festival, jak po vypískání ministrů Oty Klempíře a Petra Macinky navrhl na sociálních sítích další z ministrů Motoristů Boris Štastný, odmítla stejně jako Macinka. Uvedli to v debatě televize CNN Prima News. Podle předsedy opozičních Pirátů Zdeňka Hřiba je Klempíř extrémně neoblíbený a vláda by měla uvažovat o jeho náhradě. Podle Schillerové žádná výměna ministrů na pořadu dne není.
před 10 hhodinami

Plavčíci či animátoři. Studenti čekají od brigád v cizině i zážitek

Španělsko, Řecko a později i za oceán. Studenti jsou při volbě brigády v zahraničí mnohem vybíravější než dříve. Spíše než na výdělek hledí na zkušenosti, jazyky, ale i zážitky a konkrétní destinace. České televizi to potvrdily oslovené organizace, které se brigádami zabývají. Do ciziny už také studenti jezdí výrazně méně než před dvaceti lety. Naopak roste počet zájemců, kteří nechtějí dělat jen pomocné práce, ale hledají uplatnění přímo ve svém oboru.
před 14 hhodinami
Načítání...