Ve věku 87 let zemřel František Zahrádka. Za totality převedl jedenáct lidí za hranice

Zemřel člen protikomunistického odboje František Zahrádka. Bylo mu 87 let. Byl nositelem státního Řádu Tomáše Garrigua Masaryka a obdržel také Cenu Paměti národa. O jeho pátečním úmrtí informovala organizace Junák – český skaut. Zahrádka se stal v mládí skautem a prostřednictvím Junáka se později zapojil do odboje.

„Čest Tvé památce, bratře Františku, nezapomínáme,“ uvedli skauti na sociální síti Facebook. „S hlubokou lítostí jsme přijali zprávu o úmrtí Františka Zahrádky, skauta a člena protikomunistického odboje,“ uvedlo na Twitteru ministerstvo kultury.

Zahrádka převedl první skupinu lidí za hranice už krátce po převzetí moci v Československu komunisty, v lednu 1949. Tehdy mu bylo 18 let. Během čtyř ilegálních přechodů převedl do zahraničí jedenáct lidí. V září roku 1949 byl ale zatčen.

František Zahrádka při přebírání Řádu Tomáše Garrigua Masaryka v roce 2007
Zdroj: ČTK
Autor: Vondrouš Roman

Hrozil mu trest smrti, nakonec dostal 20 let

Prokurátor pro něho jako pro hlavní postavu odbojové skupiny požadoval trest smrti, vzhledem k nízkému věku ale Zahrádka dostal 20 let. Část trestu si odpracoval v uranových dolech, na svobodu se dostal v roce 1962.

Po konci komunistické totality se Zahrádka mimo jiné podílel na vybudování Muzea 3. odboje v Příbrami a Památníku obětem komunismu Vojna u Příbrami.