Promiňte, mysleli jsme, že vaše trvalá stavba je dočasná

Praha – Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) má podporu podnikání jako jednu z priorit. Jednotlivé části státní správy ale s tímto cílem nakládají po svém. Na vlastní kůži to pocítili bratři Petr a Pavel Bratránkovi z Táborska. S posvěcením úřadů si postavili živnost vedle budoucí dálnice. Teď se ale dozvěděli, že jejich investice má padnout za oběť chaosu mezi úředníky, kteří je odřízli od světa a zničili tak jejich podnikání. Jak zjistila Markéta Dobiášová z Reportérů ČT, bratři chybou úřadů přijdou o miliony, nikdo se s nimi však nebaví.

Bratři Bratránkovi vlastní nedaleko Tábora u silnice motocentrum, pneuservis a plynovou čerpací stanici. Podnikají tam déle než deset let. Jejich firma ale brzy skončí – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) totiž silnici přestavuje na dálnici D3 a s odbočkou k nemovitostem Bratránků nepočítá. Nesplňuje prý normy dálničního sjezdu, a proto musí být zrušena. Jedná se přitom o jedinou přístupovou cestu do jejich areálu.

„V okamžiku, kdy tady natáhnou svodidlo, což čekáme každým dnem, tak se nedostaneme my ani naši zákazníci do naší provozovny. Tím pádem jsme kompletně vyřízení,“ zoufá si Petr Bratránek.

Ministerstvo dopravy už vydalo stavební povolení k dálnici, které odbočku k Bratránkům ruší. Ti přitom své nemovitosti včetně přístupové cesty mají dávno řádně zkolaudovány. Zároveň se stavebním povolením dostali záruku, že mohou jezdit po této cestě natrvalo.

Když se bratři pokusili dovolat u státu pomoci, rozběhl se tradiční úřednický kolotoč a přehazování odpovědnosti mezi jednotlivými úřady. Absurdní situaci podle ministerstva dopravy zavinil stavební úřad v Táboře, který zkolaudoval jejich stavby a připojení k silnici na dobu neurčitou.

Podle současné vedoucí stavebního úřadu, která si nepřála vystupovat před kamerou, bylo ale ŘSD od začátku účastníkem řízení a proti stavbě a vedení příjezdové cesty nemělo námitky.

To ŘSD se zase odvolává slovy mluvčí Martiny Vápeníkové na rozhodnutí správního orgánu, kterým je ministerstvo dopravy. Byrokratický kruh se tak uzavírá a bratři Bratránkovi jsou opět na začátku.

Sousední benzinka se dočkala odškodnění

ŘSD i ministerstvo dopravy nyní tvrdí, že příjezdová cesta k motocentru bratří Bratránků je už od roku 1995 cestou dočasnou – do doby výstavby dálnice D3. A protože ta se už staví, může teď cestu ŘSD zrušit. Ředitelství je zároveň přesvědčeno, že na dočasnost trvání přístupové cesty nebylo třeba poukazovat. O tom, že se může při výstavbě dálnice zrušit, prý museli vědět sami Bratránkovi.

Nahrávám video

V dokumentu z roku 1995 se skutečně píše, že přístupová cesta je stavbou dočasnou do doby výstavby dálnice D3. Problém je ale v tom, že resort dopravy ho poslal projektové firmě Datatechnik, o které Bratránkovi tvrdí, že ji neznají. Ani dokument, na kterém je jméno jejich firmy připsáno propiskou, údajně nikdy neviděli.

Ve stejné situaci, jako jsou dnes Bratránkovi, byla i čerpací stanice, která s nimi sousedila. ŘSD ji potřebovalo ze silnice odpojit a argumentovalo dočasností přístupové cesty. Na rozdíl od případu bratří Bratránků ale firmu provozující benzinovou pumpu stát odškodnil padesáti miliony. Jak vysvětlují úřady rozdíl v jednání s oběma firmami? Dozvíte se v reportáži Markéty Dobiášové.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U stolů na náměstí v Brně usedli sudetští Němci i Češi, přišli také protestující

Stovky lidí se usadily u dlouhých stolů na Moravském náměstí v Brně. Na sousedskou slavnost, kterou pořádají organizátoři festivalu Meeting Brno, přišli Němci, převážně senioři, kteří se v Brně účastní sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL), ale také Češi, mezi nimi mnoho mladých. Jsme zvědaví a strachu ze sudetských Němců moc nerozumíme, komentovali to studenti brněnských univerzit, kteří si přinesli vlastní občerstvení a pojali akci jako oběd pod širým nebem. Nesouhlas přišlo vyjádřit několik desítek lidí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Schillerová zveřejní první návrh rozpočtu až koncem srpna. U Stanjury to kritizovala

Přes sto miliard korun navíc oproti letošku požadují už nyní pro příští rok členové vlády pro své resorty, řekla ČT ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Trvá na tom, že deficit veřejných financí nepřesáhne tři procenta hrubého domácího produktu, tedy 356 miliard korun. První návrh rozpočtu plánuje Alena Schillerová zveřejnit koncem srpna. To v minulosti sama kritizovala u svého předchůdce Zbyňka Stanjury (ODS), který tento termín zavedl namísto dříve obvyklého konce června.
před 7 hhodinami

Stát zvažuje prodej výrobce výbušnin Explosia, řekl Babiš

Stát uvažuje o prodeji pardubické Explosie, řekl v pátek po návštěvě státního výrobce výbušnin a střelivin premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že zájem projevila Francie prostřednictvím prezidenta Emmanuela Macrona, ale i další evropské firmy. Explosii se podle něj extrémně daří, zpětinásobila výnosy a zisk z případného prodeje by podle něj možná šel použít třeba i na splnění závazků vůči NATO.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Chceme racionalitu, ne obstrukce, řekl k nařízení o obalech Červený

Česko chce vyjednat změny v implementaci evropského nařízení o obalech (PPWR) tak, aby byla „zachována racionalita“, nechce dělat obstrukce. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) to uvedl po jednání s eurokomisařkou Jessikou Roswallovou. Nařízení by mělo vstoupit v účinnost 12. srpna. Zástupci českého průmyslu i obchodu jej považují za nepromyšlené a požadují dvouletý odklad. Červený upozorňuje, že zavádění je drahé. Ministr také uvedl, že chce podpořit třídění kovů, hlavně hliníku, a to i zálohováním. Kritický je naopak k plánu svého předchůdce stanovit zálohy pro plastové lahve.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Policie obvinila z vraždy mladíka, který napadl dívku u školy v Pardubicích

Pardubičtí kriminalisté obvinili z vraždy mladíka, který ve čtvrtek napadl dívku v blízkosti Střední průmyslové školy chemické (SPŠCH) v Pardubicích. Policie to uvedla na síti X. Těžce zraněná po převozu do nemocnice zemřela. Oběť i podezřelý byli podle médií studenti průmyslovky a mladiství.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Správa železnic plánuje do roku 2033 elektrifikovat dalších 590 kilometrů tratí

Generální ředitel Správy železnic (SŽ) Tomáš Tóth v pátek představil plány na modernizaci tratí. Do roku 2033 by podle něj mělo být elektrifikováno dalších 590 kilometrů českých tratí. Systém ETCS by měl pokrýt tranzitní koridory plus dalších sedm stovek kilometrů. Brífinku se účastnil také ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD), který ocenil „prozákaznické chování“ nového vedení této státní organizace.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Rakousko bude dál kontrolovat hranice, dopravu to nezdrží, řekl Metnar

Rakouské kontroly na společných hranicích s Českem budou nadále pokračovat, posunuly se ale do pohraničního vnitrozemí, takže nezatěžují dopravu turistů ani pravidelně dojíždějících lidí, řekl ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) po jednání se svým rakouským protějškem Gerhardem Karnerem.
před 13 hhodinami

Členské státy EU finálně schválily nová pravidla na ochranu psů a koček

Členské státy EU v pátek finálně schválily nový právní předpis, jehož cílem je zlepšit ochranu psů a koček a zajistit jejich identifikaci a sledovatelnost. Informovala o tom Rada EU. Jde o první normu na úrovni EU, která se věnuje chovu, umístění zvířat a zacházení s kočkami a psy. Norma zavádí povinnou identifikaci pomocí mikročipů a registraci v propojitelných národních databázích. Opatření jsou namířená hlavně proti takzvaným množírnám.
před 14 hhodinami
Načítání...