Soud přepočítá preferenční hlasy pro ODS v polovině Středočeského kraje

Nejvyšší správní soud (NSS) přepočítá preferenční hlasy pro kandidáty ODS přibližně v polovině Středočeského kraje. Důvodem jsou pochybnosti o správnosti započtení preferenčních kroužků. Přepočet může znamenat změnu v tom, kteří čtyři kandidáti ODS získají v kraji poslanecký mandát, případně v jakém pořadí se umístí. Celkové rozvržení sil ve sněmovně však přepočet neovlivní.

Video Události
video

Události: Soud přepočítá preferenční hlasy pro ODS

Soud si vyžádal volební dokumentaci z 915 okrsků. „V takovém rozsahu NSS volby dosud nepřezkoumával,“ řekl předseda volebního senátu Tomáš Langášek. Do kontroly se příští týden zapojí více než sto lidí, prakticky všichni zaměstnanci soudu.

NSS svolal veřejné jednání, kde stížnost projedná, zcela netypicky na neděli 19. listopadu. O den později má totiž poprvé zasednout sněmovna, soud se proto snaží ještě předtím udělat jasno. Soud na jednání předvolal zástupce Státní volební komise, pisatele stížnosti i čtyři zvolené poslance za ODS ve středních Čechách – Jana Skopečka, Petra Bendla, Veroniku Vrecionovou a Vojtěcha Munzara.

Soud o přepočtu rozhodl z podnětu muže z Prahy, který volil ve Středočeském kraji díky voličskému průkazu. Poté zjistil, že jeho preferenční hlas nebyl v okrsku započítán  a podobné problémy zaznamenali také jeho známí. Konkrétně šlo o preferenční hlasy pro občanského demokrata Martina Kupku, který kandidoval na 31. místě. 

„Stejnou indicii měl v pěti dalších okrscích na základě svědectví pěti dalších osob. My jsme si vyžádali volební dokumentaci z prvních šesti okrsků, které označil, a museli jsme konstatovat, že ta jeho tvrzení jsou v zásadě pravdivá,“ uvedl Langášek. Proto soud na základě dostupných statistických dat rozhodl o rozsáhlejší kontrole v polovině kraje. Nelze vyloučit, že chyb bylo tolik, že mohly ovlivnit zvolení některých poslanců za ODS. 

Problémy spočívají jednak v nezapočítaných hlasech z rubové strany hlasovacího lístku, jednak v chybném připočítávání preferencí pro první čtyři kandidáty i na volebních lístcích, kde voliči nikoho nekroužkovali. Zkušenost z dřívějších let podle Langáška svědčí o tom, že oboustranné hlasovací lístky působí potíže. „Může to vést k systémové nerovnosti mezi kandidáty,“ míní Langášek.

Stížnost na neplatnost volby 3.96 MB

Přepočet hlasů by teoreticky mohl pomoci například Martinu Kupkovi, který kandidoval z 31. pozice. Podle nynějšího součtu získal Kupka 4168 hlasů – více než Vrecionová a Munzar – na zvolení to ale nestačilo, protože se 4,77 procenty zůstal těsně pod hranicí pěti procent preferenčních hlasů. 

„Samozřejmě nejsem schopen předjímat, jak to přepočítávání dopadne, a postavím se k tomu podle toho, jak ten výsledek skončí,“ řekl v reakci na rozhodnutí NSS Kupka. Zdůraznil, že sám podnět k přepočítání hlasů nepodával. „Já jsem se sžil s tím aktuálním výsledkem voleb a přirozeně si zařídil život,“ dodal.

Soud chce rozhodnout před první schůzí sněmovny  

Nejvyšší správní soud řeší v souvislosti s letošními volbami do sněmovny celkem 77 stížností. Před čtyřmi lety jich bylo 42.

Už v úterý volební senát deset stížností odmítl a dalších osm odložil bez projednání. Ve čtvrtek pak soud odmítl dalších osmnáct stížností. K rozhodnutí v současnosti zbývají ještě necelé čtyři desítky podnětů, soud chce o všech rozhodnout pokud možno před první schůzí sněmovny.

„S ohledem na svolání zasedání Poslanecké sněmovny na pondělí 20. listopadu jsme také bezprecedentně nařídili veřejné jednání v této věci na neděli 19. listopadu ve 13:00,“ doplnil předseda volebního senátu NSS Tomáš Langášek. 

I některé další stížnosti poukazují na problémy se započítáváním preferenčních hlasů, jde konkrétně o čtyři okrsky na Plzeňsku. Také tam si soud vyžádal dokumentaci. Chyby se mohly vyskytnout i jinde, soud se ale může zabývat jen tím, co zpochybní řádně podaná stížnost.