K městské policii už od 18 let. Na zbraň si ale mladí strážníci tři roky počkají

Městská či obecní policie bude moci od příštího roku přijímat už osmnáctileté uchazeče. Podmínka maturitního vzdělání ale zůstane a například se zbraní budou moci strážníci sloužit až od jedenadvaceti let. Města si od změny slibují, že přiláká nové zájemce.

Video Události
video

Události: Od příštího roku nižší věková hranice

Městská policie se v řadě českých měst potýká s nedostatkem strážníků. V Praze jich například chybí 280, v Brně 55 a v Ostravě kolem 23. Nové zájemce by nyní mohlo přilákat posunutí věkové hranice pro vstup k městské či obecní polici.

Dosud musí být uchazeči 21 let, nově by stačilo o tři roky méně. Stejně je to například u státní policie nebo vojáků z povolání. Podmínkou pro přijetí ale zůstává maturita a splnění dalších požadavků, jako jsou fyzické zkoušky nebo psychotesty.

„Musel jsem nejprve absolvovat tříměsíční rekvalifikační kurz, ve kterém jsme museli prokázat znalost zákonů, a také práci s donucovacími prostředky,“ řekl ČT strážník z Frýdku-Místku Petr Baláš.

Jediné, co mladý strážník při nástupu do služby nedostane, bude zbraň. Na tu si počká až do 21 let. Dříve ani podle zákona zbraň k výkonu povolání nosit nemůže.