Pražská ČSSD odmítla vzít Paroubka zpět. Absurdní, prohlásil expremiér

Krajský výkonný výbor pražské ČSSD neschválil návrat někdejšího předsedy a expremiéra Jiřího Paroubka do strany. Paroubek chtěl být členem sociální demokracie na Kolínsku.

Video 90’ ČT24 - Konec roamingu – první zkušenosti
video

Jiří Paroubek: Až budu členem ČSSD, může se sejít třeba galaxiální výbor. Nyní je rozhodnutí absurdní

„Jiří Paroubek už je ze strany dlouho pryč, stavěl kandidátku jiné politické strany, celé roky se sociální demokracií nespolupracoval,“ uvedl některé důvody místopředseda krajského výkonného výboru Daniel Hodek pro Českou televizi.

Ruku pro Paroubkovo znovupřijetí mezi sociální demokraty nezvedl nikdo z členů výboru. Proti přijetí hlasovalo 12 členů výboru, pět se zdrželo. Podle stanov strany musela jako jeho původní organizace případný návrat posvětit právě pražská ČSSD.

„Já budu přijímán v Cerhenicích, takže já tomu rozhodně nerozumím, co chtějí zamítat. Ještě jsem nebyl přijat ani za člena, zdá se mi to být úplně absurdní. V jiných věcech jsou chlapci pomalí jako želvy a v tomto jsou trošku předskokani,“ reagoval na pondělní rozhodnutí vedení pražské ČSSD Paroubek. Pražský výbor se podle něj zachoval zcela nekompetentně.

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek

„Já teď navštívím místní organizaci v Cerhenicích, kde jsem podal přihlášku, a tam mě přijmou. A pak se mohou vyjadřovat třeba ústřední výbor, nebo krajský výbor, nebo možná galaxiální výbor, ale v tuhle chvíli je to, promiňte mi, absurdní rozhodnutí.“

Jiří Paroubek

 

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek nevidí jako problém, když někdo z osobních důvodů opustí stranu a později, když důvody pominou, se do ní chce vrátit. Podle něj se to už v minulosti v ČSSD stalo, ale i velkorysost má podle jeho slov své meze. „Připadá mi jako problém, když někdo odejde ze sociální demokracie a pak bojuje proti ní. To je neštěstí předsedů sociální demokracie obecně. Volby jsou taková bitva, ve které nám jde o každý hlas. A když vás někdo o ta dvě, tři procenta připraví, bývá to někdy klíčové,“ poukázal Zaorálek.

Požádáme Hamáčka 

Ze strany někdejší premiér vystoupil v říjnu 2011 a založil stranu LEV 21. Nyní po letech se chtěl stát členem ČSSD v Cerhenicích na Kolínsku, kde si podal přihlášku do strany. Paroubka ke vstupu vyzvali přímo členové cerhenické organizace. Hlasovat o jeho přijetí měli 26. června.

Předsedu kolínské ČSSD Marka Semeráda rozhodnutí zaskočilo. „My jsme se s přáteli na našem okresním výboru poradili a situace je taková, že požádáme předsedu ČSSD Středočeského kraje a zároveň předsedu Poslaneckého sněmovny Jana Hamáčka, kterého si velice vážíme a který má dobré vztahy jak s Jiřím Paroubkem, tak s pražskými sociálními demokraty, jestli by se v celé věci neujal role moderátora. My se teď upínáme k panu Hamáčkovi, jestli se mu podaří něco domluvit, a na základě toho se rozhodneme o dalším postupu,“ řekl Semerád.

Už v neděli naznačil volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek, že Paroubek do strany znovu přijat nebude. Ani podle premiéra Bohuslava Sobotky by ČSSD neměla přijímat lidi, kteří na ni opakovaně útočili. Prohlásil to v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Paroubek, kterému bude v srpnu 65 let, vstoupil do obnovené ČSSD v roce 1989. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi. Do nejvyšší politiky naplno vstoupil v dubnu 2005. Byl premiérem a předsedou strany.