Soud osvobodil muže obžalovaného z házení vajec na Zemana

Nahrávám video
Události: Soud se zabýval házením vajec na Zemana
Zdroj: ČT24

Trestní soud zprostil obžaloby Jindřicha Frühaufa v případu házení vajec na prezidenta Miloše Zemana při projevu na Albertově. Soudce uvedl, že se skutek nepodařilo prokázat. Důchodce z Kladna vinu popíral, vypověděl, že na shromáždění pouze troubil na vuvuzelu. Za výtržnictví mu hrozily až dva roky vězení, státní zástupkyně pro něj navrhla peněžitý trest 25 tisíc korun. Verdikt není pravomocný.

„Nebylo prokázáno, že se stal skutek, pro který je obžalovaný stíhán,“ odůvodnil rozsudek soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Milan Rossi. Dodal, že se proto ani nezabýval tím, zda by obžalobou popsané počínání na podobné akci skutečně bylo hrubou neslušností ve smyslu trestního zákoníku. 

Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na odvolání. O jeho případném podání se rozhodne až po prostudování písemné podoby rozsudku. Po vyhlášení verdiktu připustila, že důkazní situace je složitá a výpovědi svědků rozporuplné. Peněžitý trest navrhla, protože podmíněný trest odnětí svobody pokládá v tomto případě za příliš přísný.

Soudce práci policie ostře zkritizoval

Soudce kauzu označil za „snahu policie obstát v tom jediném zadržení, kterého byla schopna“. „Ta nevěrohodnost spočívá především v tom, že pan Frühauf je jako jediný zadržený. To skutečně nemůže obstát jako kvalitní práce policie, za kterou by mělo stát i státní zastupitelství a nakonec i jiné orgány činné v trestním řízení,“ poznamenal.

Rossi upozornil, že z kamerových záznamů akce sice Frühaufovo počínání patrné nebylo, vyplývá z nich ale, že vajíček létalo na pódium „nespočetně více“ než dvě. Policie nijak nevysvětlila, proč nakonec obvinila pouze dva lidi, přičemž u jednoho z nich stíhání sama zastavila, protože se u něj podezření neprokázalo.

Oba policisté v roli svědků tvrdili, že obžalovaného důchodce viděli házet. Neshodli se však na tom, jakou rukou. Pravák Frühauf měl tehdy na pravé ruce ortézu, jež mu znehybňovala palec. Další vrhače vajec dvojice policistů nelegitimovala – prý proto, že házeli z opačné strany ulice.

Incident se stal 17. listopadu 2014 na Albertově při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Lidé tehdy Zemanovi na transparentech vytýkali náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu a vulgární výroky v rozhlase. Z davu létaly předměty a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce. Za chování při demonstraci byl nakonec obžalován jediný člověk – Frühauf.

„Odmítl jsem udat studenty,“ řekl u soudu stíhaný důchodce

Třiašedesátiletý Jindřich Frühauf své stíhání označil při úterní výpovědi u soudu za hysterickou mašinérii několika úředníků. Připadá si jako v Bělorusku, Rusku nebo Číně. Novinářům řekl, že zvažuje další právní kroky k očištění svého jména.

Nahrávám video
Frühauf u soudu odmítl, že by házel vejce na prezidenta
Zdroj: ČT24
Neurvale mě vytáhli za rukáv nějaký dva civilové, mladý kluci. Já mu říkám: ‚Co chceš?‘ Myslel jsem, že mi chce ukrást peněženku. Mně bylo trapně, byla to ostuda, žádný vajíčka jsem neházel. Řekl jsem jim to, byl jsem rozčílenej, snad jsem jim i tykal. Do poslední chvíle jsem si myslel, že to jsou zloději. Řekl jsem mu, ať si mě klidně napíše, že nikoho udávat nebudu, protože co mně se může stát, důchodci? Ještě aby někde popotahovali studenty.
výpověď Jindřicha Frühaufa u Obvodního soudu pro Prahu 2

„Vypovídali i tři svědci, kteří tehdy s Frühaufem na akci byli. Shodli se, že neviděli, že by vejce házel a ostatně, že by ani nemohl, protože měl v té době ruku v ortéze. Také řekli, že stáli asi 60 metrů od pódia,“ uvedla od soudu redaktorka ČT Klára Bazalová.

obrázek
Zdroj: ČT24

Frühauf, který se v hlavním líčení hájil sám, tvrdil, že účast na shromáždění předem neplánoval. Byl s přáteli na obědě v restauraci poblíž vyšehradského nádraží, odkud se řada hostů vydala právě k slavnostnímu odhalení desky.

Dvě Frühaufovy známé z Německa projevily přání vidět prezidenta Joachima Gaucka, který se akce také účastnil. Proto na místo konání nakonec vyrazila i Frühaufova skupinka, přičemž jedna z Němek si z auta vzala vuvuzelu v německých národních barvách, aby s ní Gaucka pozdravila.

Frühauf připouští, že na vuvuzelu troubil. Rozčílilo ho mimo jiné to, že Zeman v projevu „dehonestoval 17. listopad 1989, znevažoval a zlehčoval podíl studentů“. Předměty ale podle něj házeli jiní. „To byly stovky vajec, červený karty, ruce nahoře, do toho se vykřikovaly hesla Miloše do koše, Dost bylo Zemana,“ popsal.

Nahrávám video
Podívejte se, jak pracovala ochranka na Albertově
Zdroj: ČT24

Policisté po akci konstatovali, že vrhači spáchali maximálně přestupky proti občanskému soužití. Úředníci městské části pak rozhodli, že házení nebylo ani přestupkem. Později ale magistrát nařídil Praze 2, aby čin jako přestupek posoudila.

Policie nakonec začala skutky na pokyn státního zastupitelství vyšetřovat jako trestné činy. Obvinila dva lidi, k soudu dospělo počínání jen jednoho z nich. Soudce Frühaufovo chování původně vyhodnotil jako přestupek, státní zástupkyně Táňa Dočekalová však proti tomu úspěšně podala stížnost

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Plochu požáru v Českém Švýcarsku se daří zmenšovat, řekl Vlček

Hasičům v národním parku České Švýcarsko se daří zmenšovat plochu zasaženou požárem. Velikost je odhadem lehce pod sto hektary, lokalizaci však zatím vyhlásit nemohou. V pondělí dorazí dva vrtulníky Black Hawk se Slovenska, požár tak bude hasit celkem devět helikoptér, řekl České televizi v neděli večer generální ředitel hasičů Vladimír Vlček. S požárem lesa bojují jednotky také na pražské Zbraslavi.
06:38Aktualizovánopřed 23 mminutami

Je otázkou, kdo zprostředkuje konec války, řekl Babiš po schůzce se Zelenským

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má zájem na ukončení války na Ukrajině, Česko si to rovněž přeje. Jde o to, kdo to zprostředkuje, řekl v neděli v podvečer premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s ukrajinskou hlavou státu v Jerevanu. Americký prezident Donald Trump nyní řeší krizi v Hormuzském průlivu, což podle šéfa ANO komplikuje situaci. Babiš však míní, že šance válku ukončit je. Do mírového procesu by se podle něj mohli zapojit lídři zemí střední Asie či turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
17:41Aktualizovánopřed 36 mminutami

Juchelka se nebrání růstu minimální mzdy, dle Středuly s tou současnou nelze vyžít

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) v Nedělní debatě ČT uvedl, že se nebrání postupnému růstu minimální mzdy až na 50 procent mzdy průměrné. Podle předsedy odborové centrály Josefa Středuly se s její současnou výší po zdanění a odvodech „nedá vyžít“. V debatě moderované Janou Peroutkovou se hosté věnovali také možným dopadům konfliktu na Blízkém východě. Šéf lidovců a jihomoravský hejtman Jan Grolich zdůraznil, že Česko potřebuje být součástí bezpečnější a soběstačnější Evropy, prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček (ODS) pak vyzval k přehodnocení priorit, které si EU stanovila před dvaceti lety.
15:29Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Bez peněz se obrana zajistit nedá, upozornili Nečas s Rusnokem

„Doba se změnila v tom, že ohrožení bezpečnosti Evropy je úplně někde jinde, než bylo před pěti, deseti lety,“ míní bývalý premiér, exministr financí a někdejší guvernér ČNB Jiří Rusnok. „Bez těch peněz se to udělat prostě nedá,“ dodává. „Ty výdaje musí růst,“ souhlasí expremiér Petr Nečas (ODS) a doplňuje, že Česko je podle něj středně bohatým státem EU. „Nejsme ti chudáci, kteří nemají dost peněz pro naše lidi,“ prohlásil. V Nedělní debatě ČT moderované Janou Peroutkovou komentovali oba expremiéři také střety současné vlády s prezidentem ohledně summitu NATO, spor ohledně cesty předsedy Senátu na Tchaj-wan či kabinetem chystanou změnu rozpočtových pravidel.
před 4 hhodinami

Konvoj svobody projel Plzní

Třetím dnem v neděli pokračovaly šestidenní Slavnosti svobody v Plzni, oslavy osvobození města americkou armádou na sklonku druhé světové války. Ulicemi projel tradiční Konvoj svobody s přibližně třemi sty kusy vojenské historické techniky. Slavnosti pořádá Plzeň od roku 1990 a po tři desetiletí jsou jejich pravidelnými čestnými hosty američtí a belgičtí veteráni, kteří západočeskou metropoli v květnu 1945 osvobozovali.
11:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů z ekonomiky debatovali o zaměstnávání absolventů

O plánech firem na omezování náboru absolventů z důvodu ekonomické nejistoty a snižování nákladů, ale také o zavádění umělé inteligence v Událostech, komentářích debatovali výkonný ředitel Grafton Recruitment a Gi Group Martin Malo a ambasador asociace HR Brainstorming a ředitel QuickJOBS Dalibor Herbrich. Svůj pohled na zaměstnávání mladých lidí připojila také viceprezidentka pro lidské zdroje z Vodafone Czech Republic Dana Fajmonová. O zájmu studentů o brigády posléze hovořil obchodní a provozní ředitel Index Nosluš Jindřich Hodek. Pořad se věnoval také tuzemskému textilnictví a nedostatku zaměstnanců v tomto odvětví. Danou problematiku rozebral ředitel školy Průmyslovka Liberec Jaroslav Semerád, své zkušenosti sdíleli spolumajitel společnosti CityZen Pavel Hrstka a René Němeček odpovědný ve stejné firmě za vývoj a technologii. Debatou provázeli Jakub Musil a Kristina Nováková.
před 5 hhodinami

Zvýšené riziko požárů se nově týká většiny území Česka a platí déle

Zvýšené nebezpečí vzniku a šíření požárů nově hrozí v celém Česku s výjimkou jihozápadních Čech a lidé by s tímto rizikem měli počítat až do půlnoci z úterý na středu. Poté by se měla situace částečně zlepšit, uvedl v neděli Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který tak rozšířil své předchozí upozornění ohledně možných požárů i na celou Moravu a Slezsko a současně prodloužil platnost výstrahy publikované původně v sobotu.
před 8 hhodinami

VideoInspekce silniční dopravy rozdala pokuty za více než sto milionů

Kamiony a autobusy ve špatném technickém stavu, přetížené soupravy nebo řidiči manipulující s tachografem. Na podobné přestupky se od loňského července zaměřuje nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. Za tuto dobu udělila pokuty za více než sto milionů korun. Inspektoři odhalují i jízdu bez karty řidiče, která zaznamenává dobu cesty a odpočinku. Únava a snížená pozornost za volantem pak podle policie mohou mít podobné následky jako řízení pod vlivem alkoholu nebo návykových látek.
před 10 hhodinami
Načítání...