Jiří Čunek: Nesmíme se v koalici hádat, pak můžeme mít ve volbách 15 procent

Vedení lidovců a Starostů jedná v Lipnici nad Sázavou o tom, zda obě uskupení utvoří koalici v podzimních volbách do sněmovny. Podle zlínského hejtmana a senátora Jiřího Čunka se sice začalo s tímto vyjednáváním poměrně pozdě, pořád se to prý ale dá stihnout. Pokud se podle něj povede dobře předvolební kampaň a obě strany se nebudou hádat, pak Čunek tipuje volební výsledek kolem 15 procent.

Video Události, komentáře
video

Jiří Čunek hostem Událostí, komentářů

„Lidovci mají 20 tisíc členů, což je poměrně hodně, včetně rodinných příslušníků už to dělá hodně voličů. A jsme demokratickou stranou, která nominuje své zástupce tak, že to prochází od spodu volbami. A to jsou samozřejmě lidé, kteří by měli být připraveni na to zasadit se o ten nový projekt. Ale protože o něm nevěděli, tak mu nedůvěřují,“ upozorňoval v Událostech, komentářích Čunek. 

Podle něj se s novým projektem lidovecká základna ještě neseznámila a hlavně ho pořádně neprodiskutovala. V případě, že se obě uskupení o víkendu dohodnou, pak je podle Čunka potřeba rychle navolit kandidátky v krajích. „V tom je ten projekt zranitelný: že ti lidé, kteří nakonec půjdou do voleb, se ještě neznají,“ varoval zlínský hejtman. Zároveň ale dodává, že do voleb zbývá ještě sedm měsíců, takže se dá vše stihnout.

Čunek: Je téměř jisté, že kandidovat nebudu. Ale jisté to určitě není

Lipnického zasedání se vedle obou předsednictev zúčastní i šéfové jednotlivých krajských organizací, kteří by měli v případě shody spolupracovat a vytvářet týmy pro jednotlivé krajské kandidátky. Právě podoba kandidátních listin a jejich personální obsazení bude jedním z hlavních témat celého setkání. 

„My chceme dosáhnout synergie spojení tím, že v krajích, kde jsou silní lidovci, postavíme lidovce. A v těch krajích, kde jsou silnější Starostové, např. v Libereckém, tak tam samozřejmě budou dominovat Starostové,“ uvedl Jiří Čunek. 

Podobně mluvil v pátek i první místopředseda STAN Vít Rakušan. Podle něj by měla být místa na kandidátkách rozdělená napůl, na prvních dvou místech se pak vždy má střídat křesťanský demokrat s představitelem Starostů – jedničkou by byl zástupce té strany, která je v regionu silnější. „KDU-ČSL měla mít svého lídra například ve Zlínském a Jihomoravském kraji. My doufáme, že budeme mít svého lídra v Libereckém a Středočeském kraji.“

Čunek v Událostech, komentářích zdůrazňoval, že se zástupci obou subjektů hlavně nesmí mezi sebou hádat. „Bylo by malicherné hádat se, kdo bude například lídrem v Praze. Hádka, i když jen uvnitř, nesmí nastat. To radši jděme od sebe.“

Pokud ale hádky nebudou a koalice povede dobře předvolební kampaň, pak je prý volební výsledek 10 % málo, Čunek tipuje okolo 15 %. „Je téměř jisté, že já kandidovat nebudu, ale jisté to určitě není,“ dodává zlínský hejtman.