Fico na sjezdu ČSSD: Je třeba vzdorovat polobláznům v politice. Česko je podle něj oázou stability

Sociální demokraté jsou lídry kabinetu, díky kterému je Česko na Slovensku vnímáno jako oáza stability, prosperity, klidu a důvěryhodnosti. Ve svém projevu na sjezdu ČSSD v Brně to řekl slovenský premiér a předseda strany Směr-SD Robert Fico. Uvedl také, že se sociálnědomakratické strany musejí stát alternativou „k extremistickým hnutím.“

Video Fico na sjezdu ČSSD
video

Celý projev Roberta Fica na sjezdu ČSSD

„Blahopřeji k fantastickým výsledkům, kterých dosahujete. A je třeba hrdě a statečně říct, že je to především díky tomu, že tři roky vedete českou vládu,“ prohlásil Fico. Ocenil i spolupráci s českým premiérem a šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou, označil ji za půjčky vzájemné důvěry.

Sociálnědemokratické strany se musejí stát alternativou pro občany, aby vzdorovaly „extremistickým hnutím a polobláznům“ v politice, řekl Fico. Voliče takové subjekty získávají, protože „extremisti jsou dostatečně extrémní, poloblázni dostatečně blázniví“, uvedl.

„Zapomeňte na biblické – kdo do tebe kamenem, ty do něj chlebem. Já říkám – kdo do tebe kamenem, ty do něj dvěma kameny. Zejména v případě, když jde o extremisty a poloblázny. Nebojme se věci pojmenovat správnými slovy, zapomeňme na politickou korektnost, která se stala v tomto prostředí bohužel projevem slabosti.“

Fico kritizoval také politické subjekty, které si podle něj ani neumějí představit uspořádání dvoudenního demokratického sjezdu jako sociální demokraté. „Stojí proti nám soupeři, kteří nevědí, co je demokracie ve vlastní straně,“ řekl. Členská základna některých slovenských stran je tak nízká, že by se všichni jejich členové společně vměstnali do výtahu, pobavil delegáty Fico. „A přitom se ucházejí o vedení země,“ uvedl.

Sociálnědemokratické strany v obou zemích podle něj mají vyvíjet tlak na zvyšování životní úrovně. „Sociální demokracie musí být sociálnědemokratičtější v momentech, které jsou pro lidi rozhodující. Když se zemi daří, je naší povinností důsledněji přenášet výsledky vysokého hospodářského růstu do peněženek našich lidí. Musíme více tlačit na platy a na životní úroveň.“

Fico byl v pátek jedním z prvních gratulantů, který přál Sobotkovi ke znovuzvolení šéfem ČSSD. Sobotku zastupoval během páteční části neformálního jednání špiček 27 unijních zemí bez Británie v Bruselu, za což mu jeho český protějšek poděkoval. Fico v sobotu gratuloval Sobotkovi znovu. „Naše vzájemné vztahy jsou jako půjčky vzájemné důvěry, respektujeme se a především si významně pomáháme,“ řekl.

Kern nakonec nepřijel

Dorazit měl původně také rakouský kancléř Christian Kern, nakonec se ale musel omluvit a sociálním demokratům poslal zdravici na videu. „Je důležité, abyste zvládli volby, stojíme na vaší straně,“ vzkázal delegátům předseda rakouských sociálních demokratů. „Tobě, Bohuslave, přeji hodně energie do nadcházejících voleb, budeš ji potřebovat,“ uvedl směrem k znovuzvolenému šéfovi ČSSD.

Fico na tiskové konferenci později kritizoval, že do Brna nepřijeli Sobotku před blížícími se volbami podpořit lídři dalších sociálnědemokratických stran. „Proč tu nejsou?“ ptal se řečnicky. Strana evropských socialistů (PES) by podle něj měla víc dbát na kolegy ze střední Evropy.