Zeman vetoval pravidla pro národní parky. Novela by potlačila zájmy obyvatel, vzkázal

Spor o nová pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě se přesunul na linii sněmovna – prezident. Normu podle očekávání Miloš Zeman vetoval, budou ji tedy muset poslanci znovu odhlasovat. To už přitom jednou absolvovali, když ji do sněmovny vrátili senátoři. Stejně jako většina z nich i prezident se domnívá, že novela o ochraně přírody a krajiny nepřihlíží ke zvláštnostem šumavského národního parku.

„Nastoluje stav, kdy oprávněné zájmy obcí, obyvatel v nich žijících, návštěvníků a dalších subjektů v tomto národním parku působících budou zprvu dále omezeny a v dlouhodobé perspektivě téměř zcela potlačeny,“ vyzdvihuje Zeman ve zdůvodnění svého rozhodnutí hlavní výtku. Pro přehlasování Zemanova veta jsou v dolní komoře nutné hlasy nejméně 101 poslanců.

Prezident se před poslanci přimlouval za přijetí senátních úprav předlohy. Horní komora chtěla v předloze například změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany. Sněmovna ale setrvala na svém znění normy.

Prezident Miloš Zeman ve sněmovně
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) podle svých nedávných slov věří tomu, že poslanci prezidentův verdikt bez potíží přehlasují. Potom, co dolní komoře vrátil novelu Senát, potvrdilo sněmovní znění 117 ze 164 hlasujících členů dolní komory, proti jich bylo 20.

Předloha přinese národním parkům podle ministerstva pro životní prostředí stabilitu díky tomu, že se stanovené zóny nebudou moci řadu let měnit, i otevírání národních parků, především Šumavy, šetrné turistice.

Zákon počítá s rozdělením parků do čtyř zón – na bezzásahovou zónu přírodní, zónu přírodě blízkou, zónu soustředěné péče o přírodu a zónu kulturní krajiny, kterou by tvořilo zastavěné území parku. Vymezí se například taky cesty a trasy a místa pro táboření nebo pro splouvání řek. Zruší se zákazy rozdělávání ohňů v obcích nebo vjezdu mimo silnice. Stát nebude moci v národních parcích prodávat žádné své pozemky, na ostatní má mít předkupní právo.