Místo mříží kuchyň. Otevřená věznice má naučit trestance zodpovědnosti

V Jiřicích na Nymbursku vznikne vůbec první otevřená věznice v České republice. Odsouzeným poskytne uvolněnější podmínky, aby se naučili samostatnosti a připravili se na život na svobodě. Inspiraci nalezlo ministerstvo spravedlnosti v zahraničí, kde jsou podobná nápravná zařízení v provozu již mnoho let.

Vizualizace otevřené věznice Jiřice
Zdroj: ČT24

Otevřená věznice bude nejprve určena pro spolehlivé vězně, kteří mají před koncem trestu. První  z nich budou vybráni z jiřické trestnice, potvrdil její ředitel Petr Suk, který se podílel na metodice celého projektu. V budoucnu se podle něj počítá i s odsouzenými z jiných míst republiky a to už v době, kdy budou v polovině výkonu trestu.

Vězni podle Suka nejvíce ocení způsob ubytování i fakt, že budou sami za sebe odpovědní. „Mohli by zde dosáhnout té správné převýchovy“, popsal kýžený cíl pobytu v nápravném zařízení. Příprava na návrat ke svobodnému životu by měla minimalizovat šok po opuštění vězení a v důsledku toho snížit recidivu trestanců.

Robert Pelikán

Robert Pelikán (ANO)

ministr spravedlnosti

„Musíte si uvědomit, že to má být výstupní proces. Dostává se tam vězeň, který za chvíli tak jako tak skončí na svobodě. Je celkem jedno, za co původně seděl. Je to náš budoucí spoluobčan a my ho potřebujeme připravit, aby pokud možno vedl řádný život. Jak závažný čin spáchal, se už odrazilo v tom, jak dlouhou dobu běžného trestu má za sebou.“

Robert Pelikán (ANO)

ministr spravedlnosti
Video Studio 6
video

Ministerstvo věří, že otevřené věznice sníží recidivu

Ministerstvo věří, že otevřené věznice sníží recidivu

Filosofií projektu otevřené věznice je stoprocentní zaměstnanost

Brífink Roberta Pelikána

„Jednou z filosofií projektu je stoprocentní zaměstnanost. Vězni budou pracovat, a to převážně mimo věznici,“ vysvětlil Suk. Ve volném čase budou vězni mimo jiné moci chovat drobná zvířata či pěstovat rostliny. „Návštěvy budou vězni se svými blízkými realizovat mimo areál věznice,“ dodal ředitel. Podobný institut mohou využít už i odsouzení v běžných trestnicích.

Ke zřízení věznice s uvolněnějším režimem se ministerstvo spravedlnosti inspirovalo v Norsku, Finsku či Německu. „Tuzemské pojetí se liší od zahraničních vzorů, neboť je musíme přizpůsobit současné legislativě,“ podotkl Suk. V České republice například není možné, aby si vězni sami nakupovali zboží za hotové peníze.

Půdorys obytného domu v otevřené věznici
Zdroj: ČT24
Autor: Vít Šimánek

70 procent recidivistů

„Myšlenka se začala rodit v momentě, kdy jsme začali připravovat a chystat koncepci vězeňství, která byla vládou schválena v únoru minulého roku. Absolvovali jsme sérii návštěv v zahraničí, kde jsme se chtěli inspirovat dobrou praxí,“ popsal genezi projektu ředitel odboru vězeňství a trestní politiky ministerstva spravedlnosti Michal Špejra.

„Dlouhodobé odsouzení má devastující účinky. Odsouzení ztrácejí sebeobslužné aktivity. V otevřené věznici je základním těžištěm a cílem zaměstnávání, sebeobsluha, příprava na samostatný život. Věříme, že to přinese úspěch.“

Michal Špejra

ředitel odboru vězeňství ministerstva spravedlnosti

Za jeden z největších problémů českého vězení označil Špejra sedmdesátiprocentní recidivu. „Právě otevřená věznice je z našeho pohledu vhodné režimové opatření, které cílí na to, aby si odsouzení měli možnost, řeknu to laicky, v bezpečném výcvikovém pracovišti vyzkoušet všechny sebeobslužné aktivity tak, aby měli možnost na svobodě uspět,“ vysvětlil.

Pelikán: Provoz začne letos

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) uvedl, že podle původních plánů by pilotní provoz otevřené věznice měl být zahájen v říjnu tohoto roku. Zároveň však přiznal, že má informace o zpoždění harmonogramu. „Věřím, že letos opravdu otevřeme první takové zařízení v Jiřicích,“ je i přesto přesvědčen ministr. Všechny potřebné dokumenty jsou podle něj připraveny. „Dostáváme se do fáze, kdy soutěžíme dodavatele,“ informoval.