Kauza IZIP: Policie znovu stíhá exředitele VZP Horáka a další čtyři lidi

Policie kvůli kauze elektronických zdravotních knížek znovu obvinila bývalého ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka a ředitele firmy IZIP Jiřího Paška. Policie je stíhá za pletichy při zadávání veřejné soutěže a dražbě. Další tři představitelé společnosti IZIP pak podle vyšetřovatelů legalizovali výnosy z trestné činnosti a krátili daň. Obvinění má souviset se smlouvami z roku 2008, na základě kterých měla firma pojišťovně sehnat nové klienty. VZP za to zaplatila 450 milionů korun.

Video Události
video

Kauza IZIP: Policie znovu stíhá mimo jiné exředitele VZP Horáka

Všech pět obviněných si proti stíhání podalo stížnost, kterou má na starosti dozorující státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Rozhodnout o nich by mohl nejdříve za měsíc. 

Horák i Pašek byli ve stejné věci už jednou obviněni, v roce 2013. Nejvyšší státní zastupitelství však stíhání obou zastavilo a policie měla doplnit důkazy: „Jsou splněny podmínky pro zahájení trestního stíhání i proti těmto dvěma osobám, u kterých to původní stíhání bylo zrušeno,“ tvrdí teď státní zástupce Pavel Prygl. 

Obvinění má souviset se smlouvou z roku 2008. Pojišťovna poslala IZIPu 450 milionů na nábor nových pojištěnců. Místo toho ale měla firma sbírat zákazníky pro sebe. Smlouva navíc byla uzavřená bez veřejné soutěže a na dobu neurčitou s roční výpovědní lhůtou.  

Podle tehdejšího ministra zdravotnictví Leoše Hegera projekt nefungoval. Záhy proto podal i trestní oznámení na neznámého pachatele. „My jsme poslali do VZP kontrolu a kontrolní orgán ministerstva zdravotnictví konstatoval, že tam byly nějaké transakce finanční, které nebyly správné,“ dodává Heger. Pavel Horák ale tehdy ve vyjádření pro ČT jakékoliv pochybení odmítal. 

VZP zaplatila firmě IZIP miliardy  

IZIP dříve pro VZP provozovala elektronické zdravotní knížky a portál pro komunikaci s lékaři či zaměstnavateli. Pojišťovna přitom za služby firmě IZIP zaplatila za 12 let asi dvě miliardy korun. 

V roce 2012 však VZP vypověděla smlouvu na zdravotní knížky a předloni i smlouvu na provoz portálu. Koncem roku 2015 nahradila pojišťovna portál IZIP novým systémem VZP Point, jehož provoz vychází mnohem levněji.