O studentech, kteří šikanovali učitelku, rozhodl soud. Verdikt je tajný

Obvodní soud pro Prahu 4 rozhodl v neveřejném jednání v případu šikany učitelky pražské školy Na Třebešíně, z níž jsou obžalováni tři mladiství. Výsledek neoznámil. Kvůli nízkému věku obžalovaných neměla veřejnost na jednání a vyhlášení rozhodnutí přístup. Chlapci čelí obžalobě z výtržnictví a omezování osobní svobody, hrozí jim až rok ve vězení. Pětapadesátiletá učitelka na začátku roku zemřela, její úmrtí podle policie se šikanou nesouvisí.

Video Události
video

Soud rozhodl v kauze šikany. Verdikt nezveřejnil

Tři tehdejší studenti zřejmě učitelku šikanovali delší dobu. Některé incidenty natočili jejich spolužáci na mobilní telefony.

Původně byla trojice potrestána podmínečným vyloučením a trojkou z chování, později škola dva chlapce vyloučila. Třetímu zůstal trest podmíněného vyloučení. Po medializaci případu se šikanou začali zabývat policisté, obžalobu podala státní zástupkyně na konci září.

Soudkyně Jana Petráková ve středu vyslechla několik svědků, mimo jiné bývalého ředitele školy Františka Bártla a jeho bývalou zástupkyni Taťjanu Kubíkovou. Oba se k jednání nijak nevyjadřovali, soudkyně jim to prý zakázala.

Vzhledem k tomu, že chlapcům v době údajného spáchání činu ještě nebylo 18 let, konalo se jednání za zavřenými dveřmi. Hlavního líčení s mladistvými se mohou za veřejnost zúčastnit pouze zákonní zástupci a příbuzní obžalovaných, každý obžalovaný si navíc může přizvat dva důvěrníky. Právo na účast má i poškozený, jeho zmocněnec a důvěrník.

Publikování jakýchkoliv informací nebo fotografií, které by mladistvého ztotožnily, zákon zakazuje. Hlavní líčení se může konat veřejně, jen pokud to mladistvý sám navrhne.