Mladí sociální demokraté posilují v ČSSD v Ostravě. Prosadili konec šéfa výkonného výboru

Z funkce předsedy ostravské ČSSD byl na návrh Mladých sociálních demokratů odvolán Lumír Palyza, který nejsilnější regionální organizaci v Moravskoslezském kraji vedl od loňského roku. Spolustraníci mu jako volebnímu manažerovi vytýkají neúspěch v podzimních krajských volbách, ale i loňský rozpad koalice na ostravském magistrátu. Sociální demokraté tehdy ztratili poprvé od roku 1990 místo ve vedení Ostravy a jsou v opozici.

Lumír Palyza
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Za Mladé sociální demokraty o tom informoval Robin Vašnovský. Palyza uvedl, že postup svých kolegů respektuje. Ale nedomnívá se, že by výsledek voleb byl jeho osobním selháním.

Palyza, který byl lídrem ČSSD v komunálních volbách a měl šanci být novým ostravským primátorem, byl odvolán na nedělní konferenci ostravské ČSSD. „Mladí sociální demokraté vyčítají Lumíru Palyzovi jakožto volebnímu manažerovi krajských voleb nulovou sebereflexi po neúspěchu, zánik koalice na městské úrovni a celkově špatné směřování ostravských sociálních demokratů,“ uvedl Vašnovský.

Palyza: Argumenty kolegů respektuji

S návrhem na Palyzovo odvolání souhlasilo na konferenci 75 z celkem 128 hlasujících. „Změny v okresním výkonném výboru vnímají nejen mladí jako prostor pro odklon organizace od populismu a návrat k základním idejím strany,“ míní Vašnovský. Ostravská organizace, která má přes osm set členů, je nyní bez předsedy. V pondělí 5. prosince by měl okresní výkonný výbor rozhodnout, kdo ji do zvolení nového předsedy povede.

„Právo navrhnout odvolání předsedy a členů okresního výboru má každý člen konference. Argumenty, které kolegové předložili, respektuji. Nemyslím si ale, že to je až tak úplně přesné,“ uvedl Palyza. Na konferenci bylo odvoláno i několik dalších členů z třiadvacetičlenného okresního výkonného výboru.

„Teprve budoucnost ukáže, kam budou směřovat další moje kroky, co se týká vedení sociální demokracie v Ostravě, popřípadě někde jinde,“ podotkl Palyza, jenž se nedomnívá, že by výsledek voleb byl jeho osobním selháním.

Zkušený politik s podezřelými kontakty

Palyza je dlouholetým komunálním politikem. V minulosti byl starostou městského obvodu Poruba i náměstkem primátora. Po komunálních volbách měl šanci stát se primátorem. Při složitém povolebním vyjednávání totiž mohla Ostravu ovládnout koalice hnutí Ostravak, ČSSD a KSČM a Palyza se měl ujmout funkce primátora.

Hnutí se ale nakonec nepohodlo se sociálními demokraty kvůli povolebnímu uspořádání na radnici v části Poruba, a tak se na spolupráci domluvilo ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Tato koalice se ale na podzim 2015 rozpadla. Palyza byl před volbami spojován s lobbistou Martinem Dědicem obviněným z korupce, s nímž údajně udržoval častý telefonický kontakt.