Jan Dryák se zastal řidiče autobusu, nyní získal Velíškovu cenu

Cenu Michala Velíška za občanskou statečnost získal padesátiletý Jan Dryák; zastal se řidiče autobusu MHD, který vykázal z vozu tři mladíky kvůli psovi bez náhubku, muži pak svou agresi otočili proti Dryákovi, kterého napadli klackem a kopali. Agresoři z místa nakonec utekli a Dryák skončil v nemocnici. Celý útok viděla jeho nezletilá dcera.

Jan Dryák
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Ocenění připomíná střihače televize Nova Michala Velíška, který před jedenácti lety zemřel na Karlově náměstí v Praze, když se před násilníkem zastal neznámé mladé ženy. Každoročně se uděluje lidem, kteří pomohli zachránit život druhého člověka. Nesmí jít ale o profesionály, kterými jsou záchranáři, hasiči, vojáci či lékaři.

„Jsem z toho čím dál rozpačitější, ale nominace a ceny si velice vážím,“ řekl Dryák při slavnostní ceremonii a připomněl, že mezi stovkou nominovaných bylo i jedenáct dětí. „Dovolil bych si dětem doporučit vhodnou literaturu, a to jsou Rychlé šípy.“

Kromě Dryáka pocházeli z Prahy i další dva finalisté. Čtyřiadvacetiletá Kristýna Kovaříková pomohla ženě, kterou na ulici napadal její partner. Nebezpečnému recidivistovi nastříkala do obličeje pepřový sprej. Třetí nominovaný sedmnáctiletý Nuriman Kaliev pomohl dívce, kterou chtěl muž na ulici okrást o mobilní telefon. Zloděj ji začal škrtit šálou. Dva kolemjdoucí mladíci se jí zastali, Kaliev prchajícího dostihl a začali se spolu prát. Díky jeho zásahu se policii podařilo pachatele zadržet.

Valachová: Malí hrdinové vzpomněli, že jsou skauti

„Je důležité, aby dobré příklady děti viděly ve svých rodinách. Pomáhají jim v tom i školy a mládežnické organizace. Hodně našich malých hrdinů vzpomnělo na to, že jsou skauti nebo že se něco, co jim pomohlo, naučili třeba při zdravovědě ve škole,“ řekla při udělování cen ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

V minulosti cenu získala například družinářka Lenka Slavíková, která zasáhla útočnici v havířovské škole nebo in memoriam šestnáctiletý student obchodní akademie ve Žďáru nad Sázavou Petr Vejvoda, kterého v říjnu 2013 smrtelně pobodala psychicky nemocná žena, před kterou bránil spolužačku. Loni ji obdržel Jiří Nesázal, který zachránil muže při střelbě v restauraci v Uherském Brodě.

Profil

Michal Velíšek

Michal Velíšek, jehož památce je cena věnovaná, zemřel 13. září 2005 poté, co se snažil pomoci neznámé ženě. Tu v parku na pražském Karlově náměstí obtěžoval a ohrožoval pistolí jedenatřicetiletý recidivista David Lubina. Televizní střihač se jí zastal a útočník po něm dvakrát vystřelil. Lubina byl odsouzen k 25 letům vězení. Velíška vyznamenal v říjnu 2005 prezident Václav Klaus medailí Za hrdinství in memoriam.