CVVM: ANO by vyhrálo volby, ztrojnásobilo náskok před ČSSD

Sněmovní volby by nyní vyhrálo hnutí ANO, které oproti září téměř ztrojnásobilo náskok před druhou ČSSD. Pro hnutí vedené ministrem financí Andrejem Babišem by hlasovalo 34,5 procenta voličů, pro ČSSD v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou jen 19,5 procenta hlasů. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Zhruba o třetinu posílili také lidovci, KSČM naopak třetinu hlasů ztratila.

Ve volebních modelech CVVM za poslední tři roky ANO převážně vedlo, letos v červnu se ale krátce do vedení vrátili sociální demokraté. V září ANO s 28,5 procenta opět ČSSD předstihlo, a to o 5,5 procentního bodu. V říjnu už má náskok 15 bodů.

Průzkum provádělo CVVM od 10. do 17. října, krátce po krajských volbách. V nich ANO získalo nejvíce hlasů, a předstihlo tak ČSSD, která nedokázala zopakovat vítězné výsledky z let 2008 a 2012.

Průzkum se ale konal ještě před vydáním prohlášení nejvyšších ústavních činitelů, včetně premiéra, o respektu k územní celistvosti Číny. Prohlášení následovalo po schůzkách některých ministrů s tibetským duchovním dalajlamou, kterého Čína označuje za separatistu. Prohlášení kritizovala část politiků i veřejnosti.

Podle CVVM by teď ve sněmovních volbách skončila na třetím místě KSČM. Komunisté si drží třetí místo dlouhodobě, ale oproti zářijovému průzkumu oslabili z 15 na deset procent hlasů. Dotáhla se tak na ně KDU-ČSL, která naopak od září posílila z 6,5 na devět procent.

Do sněmovny by se dostaly ještě ODS s osmi procenty a TOP 09 s šesti procenty. Pod hranicí pěti procent hlasů, nutnou pro vstup do dolní komory parlamentu, by zůstalo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) poslance Tomia Okamury se čtyřmi procenty a piráti se třemi procenty. Zelené by volilo 1,5 procenta lidí. K volbám by šlo 56 procent Čechů, což je mírný pokles oproti zářijovým 59 procentům.

Pokles podílu hlasů pro ČSSD ukázal také říjnový průzkum agentury STEM. Podle něj by se dokonce sociální demokraté se ziskem 14,4 procenta propadli až na třetí místo těsně pod komunisty, které by volilo 14,6 procenta lidí. Vítězné ANO by získalo 29,7 procenta. Do sněmovny by se dostala kromě ODS, TOP 09 se STAN a KDU-ČSL ještě Okamurova SPD.