Vojenskou zdravotní pojišťovnou otřásá sesazení ředitele. Němeček zvažuje nucenou správu

Správní rada Vojenské zdravotní pojišťovny odvolala v pátek ředitele Karla Šteina a sesadila i svoji předsedkyni Jitku Šebkovou. Na její místo zvolila dosavadní místopředsedkyni Lenku Poliakovou. Ministerstvo zdravotnictví považuje tyto personální změny za nezákonné a hrozí uvalením nucené správy.

Kvůli pochybám o zákonnosti svolání rady se jednání neúčastnili členové z ministerstva zdravotnictví. Pro odvolání hlasovali přítomní členové z resortů financí a obrany, které spravuje hnutí ANO.

Ministerstvo zdravotnictví situaci v pojišťovně označilo za alarmující a připravuje opatření proti případným škodám. Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) zmínil jako možné krajní řešení uvalení nucené správy. VoZP má asi 700 tisíc pojištěnců.

Kdo smí odvolat ředitele?

Jednání správní rady svolala v pátek Lenka Poliaková, která v radě zastupuje ministerstvo financí. Podle ministerstva zdravotnictví jí k tomu ale chybělo oprávnění. Neplatnost pátečních kroků opírá také o to, že pro odvolání zřejmě hlasovali lidé, u kterých existují pochyby o oprávněnosti členství.

Z 15 členů správní rady se sešlo devět, především zástupců ministerstev financí, obrany a také armády. Pochybnosti o členství dvou z nich podle mluvčího VoZP Richarda Medka řeší soud. Jedná se o zástupce neziskové organizace Svaz vojáků z povolání Armády ČR, kteří byli do rady zvoleni zřejmě na základě ustanovení statutu pojišťovny, podle něhož může být členem orgánu člen odborové organizace. Svaz ale odborovou organizací není a navíc vojáci nesmějí být členy odborů.

Lidé z ministerstev ANO už dříve chtěli Šteina sesadit

O Šteinově konci v čele pojišťovny se spekuluje od loňského prosince. Policie ho loni obvinila z nehospodárného nakládání s penězi, stíhání se zřejmě týká více než 20 podezřelých zakázek. Štein nařčení popírá. Členové zvolení za resorty spravované hnutím ANO usilovali o jeho odvolání delší dobu. Proti byli zástupci ministerstva zdravotnictví.

Pětašedesátiletý Štein nynější rozhodnutí správní rady označil za nevymahatelné a trvá na tom, že je i nadále ředitelem. Rada mezitím pověřila řízením pojišťovny ekonomického náměstka Pavla Koláře. Novým místopředsedou správní rady byl zvolen brigádní generál Zoltán Bubeník.

Němeček uvedl, že pokud se obě křídla správní rady nedohodnou a pojišťovna nebude plnit závazky vůči poskytovatelům zdravotní péče, je ministerstvo připraveno uvalit na VoZP nucenou správu. Ta může trvat až rok a je velkým zásahem do činnosti pojišťovny. Stát v podstatě přebere kontrolu nad jejím chodem a všechna rozhodnutí orgánů podléhají schválení nuceného správce, který je zaměstnancem ministerstva zdravotnictví nebo financí. Pojištěnci v případě nucené správy mohou pojišťovnu opustit a přejít k jiné.

Němeček má dlouhodobě spory s ministrem financí a šéfem ANO Andrejem Babišem, který přes fond Hartenberg spoluvlastní síť klinik zaměřenou na asistovanou reprodukci a genetiku.