Cyklisté pod vlivem, ale bez pokuty. Senátem návrh tentokrát prošel

V Senátu uspěl návrh, který se k jeho členům opakovaně vrací – povolit cyklistům jezdit pod vlivem alkoholu. Tentokrát návrh našel potřebnou většinu, a tak budou o možnosti usednout za řídítka s až 0,8 promile alkoholu v krvi jednat i poslanci.

Zrušení nulové tolerance k alkoholu pro cyklisty odmítá ministerstvo dopravy, senátoři přesto návrh schválili. Protože vzešel z horní komory – od skupiny dvaceti senátorů vedené Zdeňkem Škromachem (ČSSD) – musí ještě projít Poslaneckou sněmovnou, v níž se podobné úpravy zatím prosadit nepodařilo.

„Vloni cyklisté zavinili 783 dopravních nehod, což představuje 16 procent všech nehod za loňský rok.“

Roman Budský

Tým silniční bezpečnosti

Téměř každý třetí cyklista (29 procent), který nehodu zavinil, byl podle Budského pod vlivem alkoholu. Cyklisté přitom dlouhodobě patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu. Především musí po celou dobu jízdy dodržovat rovnováhu a při střetu s vozidlem nejsou ničím chráněni. Cyklisté pod vlivem alkoholu mají navíc tendenci zbytečně riskovat, nepoužívat ochrannou přilbu a rovněž se jim významně prodlužuje brzdná dráha, dodal Budský.

Na kole musí jet sami

Senátoři schválili návrh beze změn. Nevyhověli ani požadavku Zdeňky Hamousové (ANO), která chtěla limit snížit z 0,8 na 0,5 promile. Zdeněk Škromach návrh zdůvodnil mimo jiné tím, že stávající znění zákona znemožňuje plně využívat vinařských cyklostezek, které cíleně vedou vinohrady a v okolí vinných sklepů.

Tolerance alkoholu nemá být plošná, cyklisté by podle návrhu mohli jezdit po požití alkoholu pouze na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy. Mohli by mít až 0,8 promile alkoholu v krvi pod podmínkou, že pojedou na jízdním kole sami. Další podmínkou je, aby alkohol nevyloučil jejich schopnost řídit kolo. Pokutu za jízdu na kole pod vyšším vlivem alkoholu novela zachovává, snižuje ji ale ze současných 2500 až 20 tisíc korun na nejvýše 500 korun.