Blok proti islámu se rozpustil, mezi Konvičkou a Úsvitem to vře

Celostátní sněm na svém sobotním jednání v Praze rozpustil Blok proti islámu (BPI). Oznámil to jeho dosavadní předseda Martin Konvička. Záhy ale vzniklo nové uskupení s názvem Iniciativa Martina Konvičky. Skupina delegátů, která po neshodách jednání opustila, považuje rozpuštění bloku za součást plánu, kterým se chtějí Konvička a místopředseda Petr Hampl vyhnout placení pokuty 9,5 milionu sněmovní opoziční straně Úsvit – Národní koalice.

Martin Konvička
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Zaplacení smluvní pokuty 9,5 milionu korun požaduje Úsvit – Národní koalice poté, co s ní BPI v dubnu rozvázal spolupráci o volbách. Skupina, která jednání Bloku proti islámu dopoledne opustila, považuje jeho rozpuštění za součást plánu, kterým se chtějí Konvička a místopředseda Petr Hampl vyhnout placení smluvní pokuty.

Úsvit chce podle jeho místopředsedy Marka Černocha tyto peníze získat zpět z principu a dát je na fond ohrožených dětí. „Jestli má pan Konvička dojem, že se rozpustí a tím to končí, tak se plete. Celá ta akce, kterou udělali s panem Hamplem, byla podraz na nás, na členech i na veřejnosti,“ uvedl Černoch. Úsvit se podle něj bude domáhat peněz i soudně.

Úsvit žádá náhradu za peníze vynaložené na propagaci, ale například i na Konvičkova právníka. „Já to nebudu komentovat, pokud se Úsvitu něco nelíbí, může si jít stěžovat soudně,“ reagoval Konvička. Představy Úsvitu jsou podle něj z „říše pohádek a bajek“. Částka 9,5 milionu by pro BPI byla likvidační.

Konvička od smlouvy s Úsvitem odstoupil na konci dubna. S krokem souhlasil i místopředseda Hampl, proti se naopak stavěla třetí členka výkonného výboru Jana Volfová. I když rozhodnutí potvrdila začátkem května akční rada, blok se kvůli tomu rozštěpil. „Nesouhlas části členů s vypovězením spolupráce s Úsvitem byl tak vyhrocený, že došlo k vnitřním sporům,“ vysvětlil Konvička, proč došlo k rozpuštění bloku.

Iniciativa Martina Konvičky chce spolupráci s Alternativou pro ČR

Nové uskupení si zvolilo své vedení, v příštích volbách by mělo podle Konvičky spolupracovat s chystanou stranou Alternativa pro ČR. „Budeme tuto stranu podporovat, ale nebude nám činit problém přepřáhnout, pokud by se nám to, co dělá, nelíbilo,“ řekl Konvička.

V čele obou uskupení mají však být odlišní lidé, uvedl Hampl. Ten je jedním ze členů přípravného výboru alternativy a odmítl, že by název odkazující na německou Alternativu pro Německo již obsadil někdo jiný, jak informovala některá média.

Alternativa pro Německo
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Bernd von Jutrczenka

Nespokojení delegáti si při svém odchodu dopoledne stěžovali na to, že blok zničili podvodníci a lobbisté. Členy včetně Konvičky vyzvali k tomu, aby se nenechali manipulovat a aktivně se zapojili do krajských voleb. Pokračovat v činnosti chtějí v rámci Bloku proti islamizaci a plánují dál spolupracovat s Úsvitem. Konvička manipulace odmítl. „Zloděj křičí: chyťte zloděje,“ řekl.

Podle delegátů, kteří ráno opustili jednání, nebyl zbytek sněmu způsobilý přijímat rozhodnutí, tedy zřejmě ani spolek rozpustit. „Počkáme na zápis, podle mě nemohli přijmout ani náhradníky, jedině kdyby zase zrušili nějakou divizi a snížili kvórum,“ řekl místopředseda pražské divize BPI Radek Nováček. Naznačil ale, že skupina zřejmě nebude rozhodnutí BPI rozpustit se nijak rozporovat. „Z našeho pohledu je ta značka naprosto znehodnocena,“ řekl.