Samkovou prověřují žalobci i advokátní komora. Srovnávala islám s nacismem

Nedávnými veřejnými výroky advokátky Kláry Samkové o islámu se začaly z vlastní iniciativy zabývat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 i Česká advokátní komora (ČAK). Právnička minulý týden na semináři ve sněmovně prohlásila, že islám je „zločinnou a zločineckou ideologií“ a že je stejný jako nacismus, fašismus a komunismus. Samková řekla serveru iDnes.cz, že by Česko mělo vyhostit tureckého velvyslance Ahmeta Bigaliho, který její výroky kritizoval.

Klára Samková
Zdroj: ČTK Autor: Stanislav Peška

Seminář nazvaný „Máme se bát islámu?“ se konal v budově poslanecké sněmovny 18. května. Po projevu Kláry Samkové, která je bývalou členkou Bloku proti islámu, opustili sál někteří pozvaní diplomaté včetně tureckého velvyslance.

„Předmětnými výroky se zabýváme z vlastní iniciativy, a to už od okamžiku, kdy zazněly,“ potvrdil šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek informaci, kterou přinesl server iDnes.cz. Lelek doplnil, že státní zástupci věc postoupili policii a nyní čekají, jak ji policisté vyhodnotí.

Porušila Samková kodex České advokátní komory?

Na vystoupení Samkové zareagovala i profesní organizace advokátů. „Na základě informací, které přinesla média, byl tajemníkem ČAK podán podnět kontrolnímu orgánu ČAK, aby vystoupení JUDr. Samkové prověřil v tom smyslu, zda její projev byl v souladu s ustanoveními etického kodexu o chování advokáta,“ sdělila mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Upozornila, že jde o standardní přešetření chování advokáta, takže žádné kárné řízení v tuto chvíli neběží.

„Etická pravidla profesionálního chování advokátů říkají, že advokát se nejen při výkonu advokacie, ale i ve svém osobním životě,  musí chovat čestně a tak, aby nesnižoval důvěru veřejnosti v advokátní stav, aby nesnižoval jeho důstojnost a renomé.“

Iva Chaloupková

mluvčí České advokátní komory

Turecký velvyslanec v Praze Ahmet Bigali považuje výroky Samkové za urážku islámu. V České televizi upozornil, že slovní útoky na jakékoliv náboženství jsou trestné podle evropského i českého práva. Svoboda slova má podle něj své limity.

„Já si myslím, že zástupci České republiky by měli pana velvyslance diplomaticky vyhostit, protože se vměšuje do záležitostí cizího státu,“ reagovala na velvyslancovu kritiku Samková.

České ministerstvo zahraničí na incident reagovalo prohlášením, že podobné srovnávání islámu s totalitními režimy pokládá za nepřijatelné, a vyzvalo k mezináboženskému dialogu.

Pelikán: Udělali jsme si osudu

Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO) je postup státních zástupců obecně v pořádku. „Druhý den jsem měl náhodou u sebe rakouského velvyslance, kterého těžko můžeme podezírat z nějaké zaujatosti, a ten byl tím, co se odehrálo v parlamentu, zcela šokován,“ dodal.

Robert Pelikán

Robert Pelikán (za ANO)

ministr spravedlnosti

„Já jsem tím také znepokojen. Nechci se vyjadřovat k trestněprávnímu hodnocení, to je věc orgánů činných v trestním řízení, ale prostě minimálně jsme si udělali ostudu. Lidé, kteří jdou na půdu parlamentu, by si asi měli uvědomit, že jejich výroky už přesahují hranici České republiky.“

Robert Pelikán (za ANO)

ministr spravedlnosti

Pelikán už dříve poukázal na Twitteru v jiné souvislosti na to, že veřejné nenávistné výroky na adresu některého z náboženství lze posuzovat jako trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Trestní zákoník za něj v základní sazbě ukládá až dvouleté odnětí svobody.