Klára Samková vystoupila v budově sněmovny proti islámu. Část diplomatů odešla

Seminář o současné podobě a projevech islámu, který se uskutečnil v Poslanecké sněmovně, rozpoutal na toto téma mnohem širší debatu, než se původně dalo očekávat. V průběhu akce z ní totiž odešli zástupci velvyslanectví některých islámských zemí, včetně tureckého velvyslance Ahmeta Bigaliho. On i další diplomaté opustili sněmovnu po projevu advokátky Kláry Samkové, která islám zařadila na úroveň totalitních režimů. Ministerstvo zahraničí pokládá takové srovnání za nepřijatelné.

Samková podle organizátora semináře s názvem „Máme se bát islámu?“ Zdeňka Soukupa z hnutí ANO použila nešťastnou rétoriku, s mnohými jejími vyjádřeními prý ale souhlasil. Diplomatickou roztržku Soukup neočekává. „To si myslím v žádném případě,“ řekl.

Ministerstvo zahraničí na svém twitterovém účtu vyzvalo k mezináboženskému dialogu. „Česká republika odsuzuje jakékoli srovnávání islámu s nacismem, pokládá to za nepřijatelné,“ uvedlo ministerstvo.

Soukupova kolegyně z hnutí, bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková doufá, že účastníci si ze semináře odnesou to lepší, nikoli to destruktivní.

Válková: Bylo nás dost, kteří se distancovali

„Věřím na rozum a na moudrost zástupců zemí, kteří by se oprávněně mohli cítit dotčeni, ale neučiní tak a nebudou z toho vyvozovat nějaké dalekosáhlé závěry, protože to byla jedna účastnice. Myslím, že tam bylo dost nás, kteří se od projevu distancovali, já rozhodně k nim patřím,“ řekla ministryně Válková.

Dopady události na vztahy Česka a dalších zemí nečeká ani Jeroným Tejc z ČSSD. „Navíc paní Samková není ústavním činitelem, takže se neobávám, že by to mělo způsobit diplomatický problém,“ řekl Tejc.

Bývalá členka Bloku proti islámu Samková na semináři podle zpravodajských serverů řekla, že islám je stejný jako nacismus, fašismus a komunismus. „Je státní zločinnou a zločineckou ideologií,“ uvedla. S islámem je podle ní třeba naložit stejně jako se všemi totalitními režimy, tedy bojovat, zvítězit a jednou provždy zamezit jeho šíření.

„Je to její názor a je dobře to tak říct, takovým stylem. Kolik toho je skutečné přesvědčení, kolik toho je populismu, to je už věc jiná, to bych nechtěl hodnotit,“ uvedl k vystoupení Samkové Muneeb Hassan Alrawi, předseda Ústředí muslimských obcí v ČR.

Debaty jsou nutné. Ovšem pragmatické a přesné, míní analytička

Podle analytičky z Asociace pro mezinárodní otázky Zory Hesové není podobných debat nikdy dost. Míní, že se v průběhu diskuse ukázala řada pojmů a kategorií, o kterých mají debatující jen velmi malou znalost.

Video Studio ČT24
video

Přesné a pragmatické debaty o islámu jsou nutné, říká analytička

„Ukázalo se, že třeba slovo šaría, radikální islám nebo vůbec islám jsou pojmy, o kterých nepanuje velká znalost,“ sdělila analytička Hesová. „Souhlasím s názorem, že je třeba tyto debaty vést mnohem konkrétněji, odborněji a pragmatičtěji. Vést je způsobem, který by nevycházel z podobných argumentů, jaké použila Klára Samková. Ty totiž k žádné užitečné debatě nevedou.“