Pelikán: Policie má pocit, že u sebe musíte mít občanský průkaz. Není to pravda

V policii přetrvává pocit, že každý u sebe musí nosit občanský průkaz, což dávno není pravda. Občanský průkaz u sebe vůbec nemusíte mít. Tak komentoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) záběry, kdy smíšená policejní a vojenská hlídka povalila na zem, spoutala a následně zadržela muže, který odmítl předložit občanský průkaz. Video na svém webu zveřejnil časopis A2 a rozpoutal tím diskusi v médiích i na sociálních sítích o chování české policie.

Zásah policie a armády proti muži, který odmítl předložit občanský průkaz
Zdroj: A2larm

„K takovému postupu policie neshledávám žádný důvod. Zdá se, že policie stále přehlíží ustanovení, které má v zákoně, a sice to, že policista se má především chovat slušně,“ uvedl ministr Pelikán v pořadu Interview ČT24.

Záběry pořídil jeden z kolemjdoucích 23. dubna v Praze na Florenci. Jeden policista a dva vojáci ozbrojení samopaly na záznamu zatýkají mladého muže s dlouhými vlasy. „Co jsem udělal? Vy jste se zbláznili?“ křičí muž.

Co říká zákon o prokázání totožnosti

Ministr spravedlnosti Pelikán k tomu uvedl, že zákon podobné situace popisuje jasně. Policie má právo požadovat prokázání totožnosti ve vyjmenovaných případech. „To samozřejmě uděláte tím, že předložíte občanský průkaz. Nicméně když ho nemáte, je policie povinná poskytnout potřebnou součinnost k tomu, abyste se identifikoval,“ sdělil Pelikán.

„Sám jsem to několikrát zažil. Jednou si policejní hlídka nechala poslat do mobilu z databáze mou fotografii. Podruhé se mne ptala na rodné příjmení matky, které si telefonicky ověřila,“ popsal své zkušenosti ministr.

Video Interview ČT24
video

Robert Pelikán: Policie by se měla chovat slušně

Zdroj: ČT24

Teprve kdyby také tento postup selhal, mají policisté podle Pelikánova výkladu právo předvést dotyčnou osobu na služebnu, kde se ji pokusí identifikovat, což mohou činit nejdéle dvacet čtyři hodin.

Zásah byl v pořádku, tvrdí policie

Policie však ve svém stanovisku jakékoli pochybení hlídky v tomto případu odmítá. Mluvčí Tomáš Hulan z Krajského ředitelství policie v Praze uvedl, že policie nejprve vzbudila spícího muže, a poté ho vyzvala k předložení občanského průkazu.

„Policista ho vyzval konkrétně slovy: ‚Jménem zákona mi předložte váš doklad totožnosti, jinak budete předveden k prokázání totožnosti na MOP Karlín! Pokud budete klást odpor, může být použito proti vaší osobě donucovacích prostředků!'“ uvedl v policejním prohlášení Hulan.

Ministr Robert Pelikán v České televizi uvedl, že jednání policistů by mělo být předmětem veřejné debaty. „Měli bychom apelovat na policii, aby se chovala jinak,“ dodal Pelikán.