Hraje se o vznik protikorupčního týmu žalobců. Nebude nezávislý, dostane dohled

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nabídne koaličním partnerům kompromis ohledně sporného bodu v novém zákoně o státním zastupitelství. ČSSD i lidovcům vadí, že by nad činností protikorupčního státního zastupitelství neexistoval dohled. Pelikán proto přišel s variantou omezeného dohledu ze strany Nejvyššího státního zastupitelství, které by do dvou měsíců od návrhu na podání obžaloby mohlo speciálu navrhnout například doplnění dokazování.

Na minulé schůzi vlády nenašel Robert Pelikán mezi ministry podporu pro navrhovanou podobu speciálu, který má stíhat korupci a hospodářské a majetkové trestné činy se škodou nad 250 milionů korun. Návrhem zákona se bude kabinet znovu zabývat ve čtvrtek. Ministr chce ve středu obejít lidovce a sociální demokraty s „posledním ústupovým krůčkem“.

Ministr spravedlnosti již zástupcům koaličních stran svůj nový návrh nastínil a v úterý večer řekl, že je optimistický. Ve středu by měl Robert Pelikán jasně vědět, na čem je.

„Možný kompromis, který jsme prodiskutovali s panem ministrem, budu probírat se svými kolegy, budu chtít znát další odborné názory,“ podotkl předseda Legislativní rady vlády Jiří Dienstbier (ČSSD).

Státní zástupci, kteří Pelikánův návrh podporují, tvrdí, že dodatečný kontrolní mechanismus nad speciálem není potřeba, protože o výsledku práce žalobců vždy rozhodne soud. Opak ale tvrdí nejen dvě koaliční strany, ale i opozice. „Podle ústavy musí být nad výkonnou mocí vždy nějaká forma kontroly nebo dohledu,“ podotkl poslanec Martin Plíšek (TOP 09).

Video Události
video

UDÁLOSTI: Nejen zákon o státním zastupitelství tíží ministra Pelikána

Na vyšetřování dohlédne nejvyšší státní zástupce, ale až dodatečně

„Navrhujeme možnost vnějšího dohledu, který nemá daleko ke kontrole věci,“ popsal Pelikán. Po skončení dokazování by trestní spis putoval z protikorupčního speciálu na Nejvyšší státní zastupitelství, které by mělo dva měsíce k provedení dohledu. V té době by nebylo možné postoupit kauzu dále k soudu. Nejvyšší státní zastupitelství by ovšem nesmělo speciálu vydat negativní pokyn v tom smyslu, že má věc zastavit a nepodávat obžalobu.

Dohled v této fázi řízení by podle Pelikána zajistil, že se šéf speciálu nestane „hlavním zametačem“ kauz, a zároveň by při vyšetřování eliminoval riziko dohledových obstrukcí ze strany Nejvyššího státního zastupitelství.

Bez speciálu by asi padla celá novela

Robert Pelikán dal najevo, že pokud ani taková podoba koaliční partnery neuspokojí, nejspíše celou novelu – kterou začal připravovat již jako náměstek bývalé ministryně Válkové – stáhne. „Podařilo se nám najít kompromis v 79 z 80 věcí. Nedovedu si představit, že bychom šli zásadně dál,“ uvedl ministr spravedlnosti.

Speciál, který by měl fungovat od ledna 2017, má nakonec sídlit v Praze, ačkoliv se původně uvažovalo i o jiných místech. Ministr připustil, že roli v rozhodování sehrálo i to, aby se dal pro práci v instituci získat dostatek analytických expertů.