Komunisté chtějí zdanit peněžní náhrady za nevydaný majetek, církev by se bránila u Ústavního soudu

Pokud by prošel návrh komunistů, podle kterého by se měly finanční náhrady za nevydaný majetek v církevních restitucích danit, pak by se musela církev obrátit na Ústavní soud. V Otázkách Václava Moravce to uvedl pražský arcibiskup Dominik Duka. Ten za návrhem vidí skrytou perzekuci církve ze strany státu. Komunistickému návrhu vyjádřil podporu např. ministr financí Andrej Babiš (ANO), Duka se ale domnívá, že v parlamentu většinu nezíská.

Pražský arcibiskup Dominik Duka
Zdroj: ČT24

Podle platného zákona teď finanční náhrady nejsou předmětem daně. Poslanci KSČM odhadují, že stát by podle jejich návrhu mohl ročně získat zpět asi 380 milionů korun a za celou dobu vyplácení finanční náhrady asi 11,5 miliardy korun. Návrh v rozhovoru pro ČT podpořil předseda ANO Babiš. Podle něj byla cena za pozemky nadhodnocená. Duka ale upozorňoval, že jejich výši stanovila komise parlamentních stran.

„Právo poslanců v parlamentu je zpochybňovat cokoli. A pak záleží i na té části právní, tedy soudní, aby rozhodla, zda parlament jedná v souladu s ústavou,“ uvedl Duka s tím, že většina poslanců bude hlasovat proti.

KSČM by podle Duky měla v souvislosti s návrhem zpytovat svědomí. „Nejedná se o příjem, ale odškodnění. Tady bych chtěl adresovat některým poslancům KSČM, že by jednali mnohem nespravedlivěji než jejich soudruzi Klement Gottwald, Antonín Zápotocký, Viliam Široký,“ řekl. Ti totiž při konfiskaci církevního majetku po roce 1948 také určitým způsobem restituovali, řekl.

350 žalob míří na majetek krajů nebo obcí 

Církve podle Duky vedou 350 sporů, kde se domáhají majetku ve vlastnictví krajů nebo obcí. Katolická církev přitom deklarovala, že o navrácení obecního majetku usilovat nebude – pokud jeho získání nebylo protizákonné. Podle Duky můžou být některé žaloby porušením tohoto slibu.

Nad vymáháním obecního majetku vyjádřil v polovině března překvapení i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), o věci chce jednat i ve vládě. Mluví se nyní především o případu, v němž požaduje Českomoravská provincie Řádu zbožných škol – piaristů vydání budovy piaristického gymnázia v Mikulově, kterou spravuje od roku 2000 Jihomoravský kraj.