Soud rozhodl: Gotická Madona z Veveří nepatří galerii, ale katolíkům

Národní galerie musí vydat římskokatolické církvi gotický obraz Madony z Veveří. Pražský městský soud tak definitivně vyhověl žalobě církve, která si vzácnou středověkou památku nárokuje v rámci církevních restitucí.

Madona z Veveří
Zdroj: Wikipedia Autor: Ptolemajos

V rámci majetkového vyrovnání mezi státem a církvemi si obraz, který dosud vlastnila Národní galerie, nárokovala Římskokatolická farnost Veverská Bítýška. Podle soudu se prokázalo, že madona církvi patří a stát jejím vlastníkem není. Podle předsedy odvolacího soudního senátu Milana Chmelíčka se stát k obrazu navíc choval jako osoba, která ho má v úschově coby depozitum.

Proti rozsudku se nelze odvolat, a možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu, které však nemá odkladný účinek. Ode dne doručení rozsudku běží pro vydání obrazu lhůta třiceti dní.

Katolíci: Nabídku na zápůjčku nechala galerie padnout pod stůl

Katolíci a galeristé se před zahájením soudního sporu na vydání obrazu nedohodli. Podle právního zástupce církve Františka Severina galerie před podáním žaloby odmítla nabídku, že dostane obraz na padesát let do bezplatné výpůjčky za to, že uzná jeho církevní vlastnictví.

Galerie dílo – na rozdíl od dvojice obrazů Petera Paula Rubense či Vyšebrodského oltáře, vydaných loni v září – vrátit odmítla, protože se podle jejího názoru nepodařilo bez pochyb prokázat vlastnictví díla. Padesátiletá nabídka tak nyní už na stole není. „Galerie ji nechala spadnout pod stůl,“ řekl farář z Veverské Bítýšky Marek Hlávka.

Církev se proto letos v únoru obrátila na Obvodní soud pro Prahu 1, který počátkem srpna rozhodl o tom, že NG musí obraz farnosti ve Veverské Bítýšce vydat. V září se proti verdiktu odvolala. Před soudem se první výstavní síň v zemi hájila tím, že obraz nespadá pod zákon o restitucích, který napravuje křivdy způsobené komunistickým režimem v letech 1948 až 1989, protože byl ve vlastnictví státu již před tímto obdobím.

S tím však nesouhlasil soud. „Stát deklaroval jednoznačně svůj vlastnický nárok na obraz až přípisem v roce 1958, kdy prohlásil, že věc je vlastnictvím státu. Předtím takto vlastnictví nikdy deklarováno nebylo,“ uvedl Chmelíček a zopakoval tak argumenty církve; ta uváděla, že od poloviny 18. století do roku 1958 neexistuje dokument, podle kterého by o toto dílo přišla. 

Kam madona zamíří, zatím není jasné

S návratem obrazu do kostelíka u hradu Veveří, kde nyní visí reprodukce, se ale podle faráře Hlávky nepočítá, protože objekt nenabízí vhodné bezpečnostní ani klimatické podmínky. Farnost chce, aby obraz zůstal vystaven, existuje ale několik možností, kde to bude. „Máme různé varianty, rozhodne se za třicet až šedesát dní,“ upřesnil Hlávka. Nejprve podle něj církev musí obraz převzít.