Lidé mají důvěru v policii, domnívají se ale, že je propojena s politiky

České policii důvěřují častěji ženy, lidé mezi 30 a 44 lety a vysokoškolsky vzdělaní občané. Celkově důvěřuje policii sedmdesát procent respondentů. Valná většina lidí si ale současně myslí, že existuje propojení mezi policisty a politickými představiteli.

Jednoznačnou důvěru vyjádřilo policii v průzkumu společnosti TNS AISA 16 procent dotázaných. „Spíš“ důvěřuje policii dalších 54 procent lidí. Jednoznačná nedůvěra vůči policejním složkám panuje mezi sedmi procenty respondentů. Výš táhnou důvěru v policii ženy či lidé ve věku 30 až 44 let nebo 60 a více let. I když jednoznačná důvěra v polici zazněla nejčastěji mezi lidmi se základním vzděláním nebo výučním listem, v konečném součtu jsou na tom podobně jako lidé s maturitou a nejčastěji věří policii vysokoškolsky vzdělaní lidé.

Z pohledu volebních preferencí panuje nejvíce důvěry v policii v současné době mezi voliči KDU-ČSL a ČSSD. Naopak nedůvěra se nejčastěji objevuje mezi voliči ANO, KSČM a TOP 09.

Lidé si myslí, že jsou politici napojeni na policii

V průzkumu se rovněž ukázalo, že čtyři pětiny občanů jsou přesvědčeny o tom, že mezi policií a politickými představiteli existuje určité propojení. V detailním pohledu se jedná o 34 procent občanů, kteří jsou o tomto propojení „určitě“ přesvědčeni, a 46 procent je pak o propojení „spíše“ přesvědčeno.

O takových vazbách jsou přirozeně častěji přesvědčeni občané, kteří policii vyslovují nedůvěru, konkrétně se jedná o 86 procent z nich. Nutno podotknout, že tito lidé mají tendenci být negativněji naladěni ke všem hodnocením, například politické situace nebo důvěry ve vládu. Nicméně i mezi těmi, kteří policejním orgánům důvěřují, je až 78 procent přesvědčeno o existenci propojení s politikou.

Častěji jsou pak o tom přesvědčeni muži, lidé se středoškolským vzděláním nebo podnikatelé. Mezi voliči současných parlamentních stran jsou o možném propojení nepatrně více přesvědčeni příznivci hnutí ANO, zejména pokud jde o odpověď „určitě ano“. Nejvíce se tak ke svazku policie a politiky hlásí příznivci menších stran.

Trendy Česka - 18. vlna průzkumu 735.76 KB