Češky už se vyšetření prsou nebojí, rakovinu se díky tomu daří odhalit včas

Praha – Na více než desetinásobek stoupla účast žen ve screeningu rakoviny prsu od spuštění programu v roce 2002. V počátcích podle zakladatele programu pofesora Jana Daneše chodilo šest procent žen, v roce 2013 překročila účast 60 procent a po zavedení adresných pozvánek se letos přiblíží 70 procentům. „Myslím si, že se ztratila ta panická hrůza a spíše se objevuje motivující obava, která ženy zvedne a přivede k vyšetření,“ řekla primářka pražského Mamacentra Háje Miroslava Skovajsová.

V Česku byla loni rakovina prsu zjištěna u zhruba 7000 žen. Podle primářky Skovajsové roste účast i proto, že se daří zbavovat ženy strachu. Stále se ale zhruba deset procent bojí, že přijdou pozdě. Změně postoje podle ní odpovídají i česká data. Přibývá nálezů prvních stadií, tedy nehmatných nádorů, snižují se druhá stadia, což jsou už hmatné nádory. „Nesmírně se snížila třetí stadia, kdy jsou už postiženy spádové uzliny. Bohužel deset procent žen přichází s lokálně pokročilou chorobou, to je posledních dvacet let pořád stejné,“ uvedla.

Stejně jako jinde na světě, a to i v zemích s tradicí screeningu téměř čtyřicetiletou a až 90procentní účastí, zůstává v ČR skupina neoslovitelných žen, které si nejdřív myslí, že nález zmizí, potom hledají neověřené pomoci a k lékaři přijdou ve stádiu, kdy už jim není pomoci. Se vzděláním to podle primářky nesouvisí, měla i vysokoškolsky vzdělané pacientky, které přišly až poté, co si prsa „léčily“ kozlíkovou mastí a čekaly na zázrak. Častěji jsou pod vlivem strachu starší ženy.

Vzhledem k tomu, že se daří objevovat nádory ve stále nižším stadiu, má Česká republika nyní pátou nejnižší úmrtnost žen na rakovinu prsu v Evropě. Výskyt tohoto onemocnění je přitom velmi vysoký, Česká republika je na 18. místě. „Takže je vidět, že chodit na screening se vyplatí,“ poznamenala primářka.

Video Češky už se vyšetření prsou nebojí
video

Češky už se vyšetření prsou nebojí

Připomněla, že i když žena chodí na screening, měla by provádět samovyšetření prsu, návody jsou na internetu. U žen do 40 let je prsní žláza těžce přehledná, doporučuje se jim, aby se jednou za dva roky nechaly vyšetřit ultrazvukem a ověřily si, zda jsou v pořádku.

Po dovršení 40 let by ženy měly začít s mamografií. „Věk mezi čtyřicítkou a padesátkou vnímáme jako nejrizikovější, tam radíme mamografii nebo jakoukoli prevenci každý rok, a po padesátce až do konce života mamografii jednou za dva roky,“ řekla. Zdravotní pojišťovny hradí preventivní mamografii jednou za dva roky ženám od 45 let věku.