Podvodníci z H-Systemu si od soudu odnesli devět a osm let

Praha - Bývalí vrcholní představitelé vytunelované společnosti H-System Jaroslav Vítek a Jaroslav Eliáš mají jít na 9 let do vězení, poslední z trojice dnes souzených Ladislav Tůma dostal trest o rok kratší. Rozhodl o tom pražský městský soud. Již v roce 2004 vyměřil každému za účast na miliardovém podvodu spojeném s projektem levného bydlení 9,5 roku vězení, odvolací senát však v jejich případě rozsudek zrušil. Dnešní rozsudek je nepravomocný a odsouzení se proti němu mohou odvolat.

Obhájci Jaroslava Vítka i Jaroslava Eliáše se proti rozsudku také na místě odvolali. Advokát Ladislava Tůmy Jaroslav Radil se nechal slyšet, že s rozhodnutím počká až na písemné vyhotovení rozsudku, nicméně avizoval, že se pravděpodobně odvolá stejně jako oba jeho kolegové. „Řízení bylo natolik povrchní, že nemohlo prokázat, to co dneska pan soudce dnes tvrdil,“ řekl Radil. Státní zástupce Boris Havel byl naopak s rozhodnutím soudu spokojen a práva na odvolání se vzdal.

V kauze H-System přišlo podle dřívějších verdiktů nejméně 1 095 lidí o minimálně 980 milionů korun. Rozsáhlost celé kauzy dokresluje skutečnost, že předseda senátu městského soudu Kamil Kydalka četl jména všech poškozených přes 40 minut.

„Nejen obžalovaný Smetka, ale i ostatní obžalovaní měli podíl na trestné činnosti,“ řekl dnes předseda trestního senátu Kamil Kydalka s tím, že kvůli rozsáhlému podvodu měli být stíháni i další lidé. Peníze okradených klientů H-Systemu byly podle prvoinstančního soudu různými záminkami vylákány do různých firem kolem Smetky na financování nejrůznějších projektů. „Ani jeden nebyl dotažen do konce,“ uvedl Kydalka.

Soudce: Zbytečně jste vyházeli 700 milionů

„Byli jste to vy, pánové. Pan Smetka vám dával pokyny a vy jste to dělali. Vy jste měli práva k účtům, vy jste nakládali s penězi,“ pokračoval soudce důrazným hlasem směrem k obžalovaným. „Vy jste zbytečně vyházeli více než 700 milionů korun za úplně jiné věci, než byla výstavba domů,“ řekl.

Podle soudu by měla trojice nahradit škodu části podvedených klientů, zbytek musí o náhradu usilovat u civilního soudu. Všichni zatím čekají marně. „Lidé byli poškozeni před víc jak 10 lety a od té doby marně čekají na to, aby jim někdo zaplatil byť jen jedinou korunu na náhradě škody,“ zdůraznila zmocněnkyně části postižených Hana Marvanová.

Strůjcem podvodu byl Petr Smetka

Tůma, Vítek a Eliáš byli v kauze souzeni spolu s Petrem Smetkou, kterého odvolací soud označil za strůjce gigantického podvodu, a dalšími dvěma muži. Pražský městský soud v únoru 2004 Smetku potrestal 12 lety vězení, Ivanu Královi a Pavlu Středovi uložil podmíněné tresty. Pražský vrchní soud poté v červnu 2006 verdikt potvrdil s výjimkou trojice Tůmy, Vítka a Eliáše.

Po založení H-Systemu v roce 1993 a po reklamní kampani společnost uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Zaplatili za ně v průměru milion korun. Na podzim 1997 ale H-System zkrachoval. Firma stihla dokončit jen 34 rodinných domů. Smetka totiž podle soudů převáděl peníze klientů na společnosti, které v 90. letech založil.

  • Petr Smetka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/819/81899.jpg
  • Kamil Kydalka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/821/82011.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zásadní bude, zda se Babiš nebude snažit ovlivňovat chod Agrofertu, zní z opozice

Je dobře, že premiér Andrej Babiš (ANO) naplňuje, co slíbil. Zásadní ale bude, zda se skutečně nebude snažit chod holdingu Agrofert jakkoli ovlivňovat, míní předseda opoziční TOP 09 Matěj Ondřej Havel. Zda v pondělí oznámeným řešením prostřednictvím fondu RSVP Trust Babiš skutečně naplní evropskou a národní legislativu, musí dle šéfa opoziční KDU-ČSL Marka Výborného posoudit právní experti, a to především, až se tak skutečně stane. Dle šéfa Pirátů Zdeňka Hřiba určení správce a protektora nemůže zakrýt fakt, že fond ze své podstaty není „slepý“.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Babiš vloží Agrofert do svěřenského fondu RSVP Trust

Premiér Andrej Babiš (ANO) do 8. ledna nevratně vloží holding Agrofert do svěřenského fondu RSVP Trust, který založila poradenská společnost Roklen s právní podporou právní kanceláře DBK. Ta o tom v pondělí informovala agenturu ČTK a Babiš následně potvrdil, že tak učiní do termínu stanoveného zákonem, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem. Správcem tohoto fondu je bankéř Wilfried Reinhard Elbs a dohlížet na něj bude protektorka Věra Výtvarová. Elektorem je právník Patrik Bureš.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Okamura: Resort obrany připraví podklady k ukončení své role v muniční iniciativě

Předseda sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura sdělil, že peníze ze státního rozpočtu nepůjdou na zbraně a munici pro Ukrajinu. Řekl to na tiskové konferenci po pondělním jednání poslaneckého klubu SPD, kde jeho členové projednávali mimo jiné i výroky ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD). Ten se bude napříště vyjadřovat k armádě a jejímu zabezpečení, zatímco postoje vlády k zahraničním otázkám včetně toho k Ukrajině bude sdělovat premiér Andrej Babiš (ANO). Dohodla se na tom koaliční rada ANO, SPD a Motoristů, oznámil už dříve místopředseda SPD Radim Fiala. Šlo o reakci na Zůnovy páteční výroky. Muniční iniciativu, ke které se Zůna v pátek také vyjádřil, projedná sedmého ledna Bezpečnostní rada státu.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Vánočním nákupům na poslední chvíli vévodí poukázky či dárkové koše

Vánoční nákupy vrcholí. Lidé často pořizují zásoby jídla a někteří ještě i dárky. Mezi ty nejžádanější patří přednabité karty, poukazy na výrobky nebo zážitky či tematické balíčky zboží. Po těch je poptávka oproti loňsku vyšší. Rostl také zájem o odložené platby, protože Češi letos podle on-line platební služby hojně objednávali na poslední chvíli a riskovali, že zboží neobdrží včas. Za uplynulý víkend se obchodníkům zisky zvýšily oproti předchozímu týdnu až o čtyřicet procent, sezonu ale hodnotí jako srovnatelnou s tou minulou. Některým kamenným obchodům však tržby meziročně klesly kvůli internetové konkurenci. Právě e-shopy naopak očekávají vyšší čísla než loni.
před 6 hhodinami

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu fondu dopravní infrastruktury

Vláda stáhne ze sněmovny návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) připravený předchozím kabinetem. Po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Současná koalice návrh kritizovala kvůli jeho nesouladu s návrhem státního rozpočtu. Samotným návrhem rozpočtu na příští rok se vláda v pondělí nezabývala.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Od ledna ubude na úřadech 322 míst, schválila vláda

Na úřadech ubude od začátku ledna 322 míst, schválila podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vláda. Nejvíce míst ubude na úřadu vlády, ministerstvech financí a průmyslu, řekl po zasedání kabinetu. Jde podle něj teprve o první kolo, úspory se budou ještě hledat. Na začátku roku 2025 bylo úřednických míst 73 520. Aktuální návrh takzvané systemizace počítá pro letošní rok s číslem 73 352.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Prodejci zbraní letos nahlásili devět podezřelých pokusů o nákup

Policie za rok řešila devět podezřelých nákupů nebo pokusů o nákup zbraní. Osm jich vyhodnotila jako nezávadné, jeden případ ještě prověřuje, uvedlo pro ČT policejní prezidium. Jednalo se například o situace, kdy se někdo pokusil koupit zbraň bez potřebných dokladů. Prodejci zbraní a střeliva mají novou povinnost hlásit policii podezřelé nákupy od ledna.
před 9 hhodinami

Pokud Babiš navrhne Turka na ministra, Pavel ho nejmenuje

Prezident Petr Pavel předpokládá, že premiér Andrej Babiš (ANO) na ministra životního prostředí čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka nenavrhne. Pokud by ho navrhl, prezident by ho nejmenoval, ač to považuje za mimořádný krok. Uvedl to Hrad po Turkově schůzce s Pavlem. Podle předsedy Motoristů Petra Macinky Turek kandidátem na ministra zůstává. Babiš se chce s Turkem a Macinkou do Vánoc sejít, Pavlovi stanovisko řekne 7. ledna u novoročního oběda.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...