Operace Anthropoid má pomník v kobyliské zatáčce

Praha - V pražských Kobylisích byl slavnostně odhalen pomník operace Anthropoid. Stalo se tak na minutu přesně (10:35) 67 let poté, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V takzvané kobyliské zatáčce v Praze, kde parašutisté na Heydricha jedoucího v autě zaútočili, dosud žádný oficiální památník, který by jejich akci připomínal, nebyl. Pomník je výsledkem práce několika výtvarníků. Na desetimetrovém podstavci stojí trojice bronzových soch.

Pomník pochází z dílny čtyř výtvarníků a architektů: Davida Moješčíka, Michala Šmerala, Miroslavy Tůmové a Jiřího Gulbise. Jak uvedla pro ČT Vladimíra Ludková, místostarostka městské části Praha 8, jedná se o mladou skupinu umělců: „Byli jsme velmi potěšeni, že právě mladá generace zde měla možnost umělecky ztvárnit toto místo.“ Pomník tvoří desetimetrový podstavec trojúhelníkového průřezu, na jehož vrcholu stojí trojice československých parašutistů v anglických uniformách. Jde o jeden z největších pomníků odhalených v České republice po roce 1989, který je i s figurami na vrcholu vysoký téměř 11 metrů. Sloup je z ocelové svařované konstrukce, kterou pokrývá silný ocelový plech. Trojice figur je odlita z bronzu.

Výroky o pomníku:

Michal Šmeral, spoluautor: „Oni dobrovolně šli do té akce s tím, že pravděpodobně nepřežijí. To byl pro mě strašně silný moment.“

David Moješčík, spoluautor: „Je narážkou na ostrost, syrovost, surovost, zrezivělost a temnotu té země, kam oni šli zpátky.“

Martin Barták, ministr obrany: „Je důležité, aby to znaly naše děti a jejich děti, abychom nikdy nazapomínali na to, že ti hrdinové, kteří vykonali velké činy, posouvají věci dále.“

Slavnostního odhalení pomníku se dnes zúčastnily zhruba čtyři stovky lidí, mezi nimiž byli účastníci odboje za druhé světové války. Ve větru vlála britská vlajka a několik mužů na sobě mělo dobové britské a americké uniformy. U pomníku stála dobová vojenská technika a hráli skotští dudáci. Pomník odhalili za zvuku české hymny ministr obrany Martin Barták, předseda Senátu Přemysl Sobotka, starosta městské části Praha 8 Josef Nosek a jeho zástupkyně Vlastimila Lutková, kteří přednesli projevy. Martin Barták mluvil o dnešním odhalení jako o dluhu historii a československým dějinám: „Čin vykonání atentátu na Reinharda Heydricha považuji za jeden z nejvýznamnějších činů v moderní československé a české historii.“

Jan Boris Uhlíř, vojenský historik:

„Bylo to důstojné a považuji celou věc za ohromnou satisfakci nejen oběma hochům, Gabčíkovi a Kubišovi, ale samozřejmě i lidem, kteří jim pomáhali doma v protektorátě, a když to shrnu, tak samozřejmě zahraničnímu i domácímu odboji.“


Večer se na nádvoří Libeňského zámku od 18:00 uskutečnila večerní vzpomínková slavnost. Přinesla výstavu historické vojenské techniky či závěrečný ohňostroj.

Bližší informace o atentátu na Heydricha čtěte zde.

  • Michal Šmeral autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/890/88956.jpg
  • David Moješčík autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/890/88957.jpg
  • Martin Barták autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/890/88958.jpg
  • Dudák při slavnosti odhalení pomníku operaci Anthropoid autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/889/88865.jpg
  • Jan Boris Uhlíř autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/889/88888.jpg
  • Pomník operaci Anthropoid autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/889/88878.jpg
  • Atentát na Reinharda Heydricha autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/889/88845.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Prokop rezignoval a nebude kandidátem ANO na pražského primátora

Kandidát na pražského primátora za ANO Ondřej Prokop nebude kandidovat v podzimních komunálních volbách a skončí ve všech politických funkcích. Zdůvodnil to tlakem médií na něj a jeho okolí. Prokop to uvedl ve videu na facebooku. Předseda ANO Andrej Babiš v reakci na to řekl, že se musí svolat mimořádný sněm pražské organizace, na kterém se zvolí nový předseda. O kandidátkách do komunálních voleb vedení ANO podle Babiše rozhodne koncem června.
07:43Aktualizovánopřed 9 mminutami

V Gdaňsku začíná konference o obnově Ukrajiny, Česko zastoupí Babiš a Mrázová

V Gdaňsku na severu Polska ve čtvrtek začne dvoudenní konference věnovaná poválečné obnově Ukrajiny. Ukrajinskou delegaci kvůli aktuální roztržce mezi Varšavou a Kyjevem místo prezidenta Volodymyra Zelenského povede premiérka Julija Svyrydenková. Zúčastnit se má šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová i desítky hlav států a šéfů vlád. Česko budou zastupovat premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO).
03:25Aktualizovánopřed 30 mminutami

Ministerstvo zahraničí akredituje prezidenta na summit NATO, potvrdil Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že ministerstvo zahraničních věcí pošle žádost o rozšíření delegace na summit NATO v Ankaře o prezidenta Petra Pavla. Hlava státu bude členem delegace i s doprovodem.
před 38 mminutami

Metro B ráno nejezdilo přes centrum Prahy, vlak narazil do spadlého kabelu

Metro na lince B mezi Smíchovským nádražím a Florencí v centru Prahy ve čtvrtek ráno v obou směrech zhruba dvě hodiny nejezdilo, provoz byl obnoven kolem 06:45. Pražský dopravní podnik (DPP) původně informoval o srážce metra s člověkem ve stanici Anděl, mluvčí DPP Aneta Řehková posléze upřesnila, že vlak narazil do překážky, kterou byl spadlý kabel.
05:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoNová zelená úsporám opět startuje, doznala ale změn

Po víc než půlroční pauze stát znovu podpoří renovace budov, které mají snížit spotřebu energií a účty za ně. Startuje opět Nová zelená úsporám. Dotaci ale získají už jen zranitelné domácnosti. Pro ostatní budou k dispozici bezúročné úvěry. Fond životního prostředí začne přijímat elektronické žádosti ve čtvrtek od deseti hodin. S přípravou žádostí by měli pomoct energetičtí poradci, a to nejen zranitelným domácnostem. Novinkou, kterou budou zájemci o podporu potřebovat, nebo aspoň řada z nich, je renovační pas. To znamená posouzení, jaká opatření by v budovách měli udělat, a to i po jednotlivých etapách. Nová zelená úsporám by měla pokračovat průběžně a podle současného nastavení podpory trvat až do podzimu 2029.
před 2 hhodinami

Tlak na média veřejné služby je celoevropský, míní jejich šéfky z Litvy a Švédska

Tlak na veřejnoprávní média sílí napříč Evropou a situace v jednotlivých zemích má dopad i za jejich hranicemi, varují šéfky litevské LRT a švédského rozhlasu Monika Garbačiauskaité-Budrienéová a Cilla Benköová. Pro ČT promluvily i o politických zásazích, nutnosti nezávislého a předvídatelného financování i roli médií veřejné služby v době krizí, dezinformací a digitální proměny.
před 10 hhodinami

Záměr zestátnit ČEZ je pro občany nevýhodný, tvrdí skupina odpůrců

Proti záměru zestátnit výrobu energetické skupiny ČEZ vystoupila skupina deseti signatářů otevřeného dopisu adresovaného premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Patří mezi ně například bývalý předseda vlády a exguvernér centrální banky Jiří Rusnok, bývalý generální ředitel ČEZu Jaroslav Míl nebo předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Chystané rozdělení firmy je dle nich nevýhodné pro občany a pomůže jen minoritním vlastníkům společnosti.
před 11 hhodinami

Babiš: Rozhodnutí ÚS respektuji. Pak ho označil za absurdní. Macinka vidí pokus o puč

Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil, že předběžné opatření Ústavního soudu (ÚS) ve věci účasti prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu NATO v Ankaře respektuje, následně ho však označil za absurdní a proti zájmům Česka. Šéf Motoristů a ministr zahraničí Petr Macinka mluví o pokusu o ústavní puč. Předseda koaličního hnutí SPD a šéf sněmovny Tomio Okamura tvrdí, že se soud stal vazalem hlavy státu. Opoziční politici naopak hovoří o správném kroku, který je třeba respektovat. Sám Pavel rozhodnutí ÚS rovněž uvítal.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...