Sobotka přiznal zneužívání náhrad, ČSSD to odmítá

Praha - Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka přiznal, že ke spoření na luxusní byt v Praze-Stodůlkách, který koupil za více než sedm milionů korun, zneužíval i poslanecké náhrady, jež jsou určené na jiné věci, třeba na dopravu a bydlení zákonodárce. "Ano, používal jsem k tomu i peníze z poslaneckých náhrad. Neznám ústavního činitele, který by plat a náhrady odděloval," řekl Sobotka. Sociální demokraté ale popírají, že by jejich místopředseda různé paušální náhrady zneužil.

Ve využívání poslaneckých náhrad ke spoření na byt prý nevidí Sobotka problém. „Pro využití prostředků není stanovené žádné přesné pravidlo. Zákon jsem neporušil,“ uvedl pro Mladou frontu Dnes. List připomíná, že v roce 2002 Sobotka mimo jiné tvrdil, že má jen půlmilionové úspory. „Bylo to trochu víc než půl milionu,“ říká dnes.

Strana argumentuje tím, že jde o paušální náhrady, které se nevyplácejí proti vyúčtování výdajů. „Pokud tedy příslušný ústavní činitel pobírá tyto náhrady, pak jako součást platu, kdy není možné odlišit jednotlivé výdaje a zdroj případných úspor,“ stojí v tiskové zprávě.

Sobotka by tak vysokou částku našetřil jen obtížně 

Na Sobotkův případ upozornil časopis Týden s tím, že Sobotka si pořídil nový byt za sedm milionů korun, přičemž přes pět milionů prý naspořil. Časopis uvedl, že Sobotka by prý tak vysokou částku našetřil obtížně. Časopis připomněl, že bývalý šéf ČSSD Stanislav Gross přišel i o premiérské křeslo kvůli tomu, že nedokázal vysvětlit původ 2,5 milionu korun na svůj byt. Sobotka tvrdí, že pětimilionovou částka jsou jeho dvanáctileté úspory.

Týden také obvinil Sobotku ze zneužívání poslaneckých náhrad. Sobotka si jako jihomoravský poslanec nechával až do konce letošního dubna proplácet nájem bydlení v Praze ve výši 17 tisíc korun, uvedl časopis. Podle něj si přitom poslanec své trvalé bydliště ve Slavkově u Brna držel pouze papírově.