Březinova stížnost nezabrala, jeho stíhání pokračuje

Praha – Obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha oznámil, že státní zastupitelství zamítlo stížnost náměstka pražského primátora Karla Březiny (ČSSD) proti obvinění jako nedůvodnou. Jeho trestní stíhání tedy pokračuje. Protikorupční policie Březinu koncem března obvinila ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Případ se týká jeho působení ve zkrachovalých firmách a následně v dozorčí radě Žižkov Station Development (ŽSD). Náměstek již dříve jakékoli pochybení odmítl.

„Ve věci nejmenovaného náměstka primátora byla stížnost dozorovým státním zástupcem zamítnuta jako nedůvodná,“ uvedl Bláha. Březinovi hrozí v případě pravomocného odsouzení dvouletý trest vězení nebo zákaz činnosti. Obvinění Březiny souvisí s tím, že v minulosti působil ve statutárních orgánech společností Porcela Plus a Concordia, které zkrachovaly. Březina ve firmách zastupoval věřitele. Podle Březiny byly společnosti už před jeho nástupem ve špatné ekonomické situaci. „Zdůrazňuji, že insolvenci obou společností jsem nikterak nezavinil a nepodílel se na ní,“ poznamenal dříve.

Podle obchodního zákoníku ale osoba, která působila ve statutárních orgánech zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v obdobných orgánech jiných firem. Výjimkou je případ, kdy to dotyčný oznámí na valné hromadě, která jeho působení odsouhlasí. Březina to v případě společnosti ŽSD neuvedl. Podle Březiny ale povinnost informovat o působení ve zkrachovalých firmách platí až poté, co soud rozhodne o ukončení konkurzu nebo o zamítnutí insolvenčního návrhu.

Březinu kvůli kauze v minulosti vyzvali k rezignaci opoziční zastupitelé za TOP 09. Náměstek uvedl, že o rezignaci neuvažuje a že jej k tomu nevyzval ani nikdo z koaličních partnerů. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v minulosti řekl, že sociální demokracie počká na to, jak bude vyřízena Březinova stížnost proti obvinění, a až pak se rozhodne o dalším postupu.