Policisté chytili motorkáře bez řidičáku. Kamera ukázala, jak ho kopali

Praha – Dostihnout – zastavit – zbít do krve. Takto postupovala v srpnu pražská policejní hlídka při snaze dostihnout řidiče motocyklu. Experti, které oslovila ČT, tvrdí, že použili chvaty, které mohly muže stát i život. Událostí se zabývá Generální inspekce ozbrojených sborů, policie však naznačuje, že hlídka použila přípustné donucovací prostředky.

Video Zraněného mladíka policista místo ošetření kopl
video

Zraněného mladíka policista místo ošetření kopl

Mladík s motorkou, ale bez řidičského oprávnění pro odpovídající skupinu, se pokusil na pražském Chodově ujet policejní hlídce. Ta ho však zastavila – policisté byli podle instruktora kurzů Bezpečně na motorce Pavla Kubíčka zřejmě rozhodnuti jít doslova přes mrtvoly – služebním autem do motocyklu zezadu narazili. Policejní mluvčí Tomáš Hulan bezprostředně po nehodě sice uvedl, že motocykl „havaroval do sloupu pouličního osvětlení“, záznam bezpečnostní kamery, který má ČT k dispozici, však ukazuje něco jiného: jezdce podle něj shodil náraz auta a pouze to narazilo do sloupu.

Policisté zastavili motorkáře nárazem zezadu do jeho stroje
Zdroj: ČT24

Již tehdy mohl mladý motocyklista zemřít, upozornil Pavel Kubíček. „Náraz zezadu do motorkáře v 99 % končí smrtí,“ zdůraznil instruktor. Tím však policisté neskončili. Ačkoli byli po svém manévru sami lehce poraněni, záběry bezpečnostní kamery ukázaly, že jeden z nich do ležícího motocyklisty kopl, a potom provedl chvat, který se podle Kubíčka používá k lámání vazu. „Vzít někoho za hlavu a tímto způsobem ho otočit může i zdravému člověku zlomit vaz,“ přiblížil.

Mladý muž měl po střetu s policií zlomený kotník, zhmožděnou ruku, otřes mozku a podlitiny v obličeji. O těch tvrdí, že mu je způsobil policista. Na agresivitu zasahujícího páru upozornil také svědek incidentu, který se bál jakkoli zasáhnout. „Byli agresivní a kdybych něco udělal, tak to mohlo dopadnout ještě hůř,“ řekl. Policie však za svými muži stojí. „Jestliže někdo neuposlechne pokynu, policista může použít donucovací prostředky,“ uvedl Jindřich Komárek z policejní akademie.

Právník motocyklisty Robert Bezděk tvrdí, že se policisté dopustili hned tří trestných činů. „Já se domnívám, že došlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu těžkého ublížení na zdraví, neposkytnutí pomoci a zneužití pravomoci úřední osoby,“ upřesnil. Případem se proto zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů. Zatím však nevznesla žádné obvinění, oba policisté tak zřejmě nadále slouží.