Stačilo třicet let a polovina ledovců je pryč. Výzkum popsal změny v tropické části And

Ledovce v tropické části jihoamerických And se za posledních třicet let zmenšily téměř o polovinu, vyplývá ze studie skupiny MapBiomas, na níž se podíleli experti z Brazílie či Peru. K bezprecedentnímu úbytku ledovců podle nich přispěly klimatické změny i rozsáhlejší požáry v Amazonii.

Od roku 1990 do roku 2020 se podle této studie zmenšila plocha ledovců ve sledované oblasti And o 42 procent. Největší část ledovců v tomto regionu připadá na Peru a Bolívii, menší procento pak na Ekvádor, Kolumbii, Venezuelu a Chile.

„Tento bezprecedentní nárůst úbytku ledovců může být přičítán klimatickým změnám i neklimatickým faktorům, jako je větší výskyt lesních požárů v posledních letech v Amazonii. Při nich vzniká černý uhlík, který může urychlit tání,“ uvádí studie.

MapBiomas je brazilská iniciativa, jíž se účastní nevládní organizace, univerzity i firmy a která se věnuje mapování změn zemského povrchu v Jižní Americe, zejména v Brazílii a Amazonii.

„Úbytek ledovců ovlivňuje ekosystémy, zemědělství, zásobování vodou, výrobu elektřiny a v důsledku i cestovní ruch, a může tak mít důsledky nejen ekologické, ale pro místní obyvatele i ekonomické a kulturní,“ uvedl jeden z autorů studie Efrain Turpo. 

OSN už roku 2019 varovala, že pokud bude současný trend pokračovat, některé ledovce v nižších nadmořských výškách tropických And by mohly do konce století ztratit 78 až 97 procent svého objemu, což by snížilo dostupné zdroje sladké vody v regionu.

Načítání...