
Vědci: do konce století se smrsknou ledovce v Asii až o třetinu
Barbora Šámalová
„Ledovce v této oblasti jsou životně důležité pro miliardu lidí od Číny přes Vietnam až po Afghánistán. Voda ze sezonního tání plní 10 největších řek v Asii – včetně Modré a Žluté řeky, Mekongu a Gangy.“
Dopad změn klimatu je vážný. Výzkumy ukazují, že od roku 1982 se tento ledovec zmenšil o plných šedesát procent. „Poprvé jsem na ledovci pracoval před deseti lety. Za tu dobu ustoupil o více než 30 metrů,“ říká Wang Š-ťin, ředitel výzkumné stanice v provincii Jün-nan.
„Kvůli oteplování planety se ledovce postupně zmenšují. Tento ledovec jen odráží změny, k nimž dochází celosvětově,“ dodává geolog Čche Jen-ťün.
Vědci měří teplotu, rychlost větru, dešťové srážky a vlhkost. Ve výšce přes 4,5 tisíce metrů zařízení trpí kvůli výkyvům počasí a sesuvům kamení, takže data nejsou úplná. „Zařízení jsme instalovali začátkem července. Povrch ledu byl daleko výš. Klesl minimálně o dva metry,“ tvrdí Wang Š-ťin.
K tání ledu přispívá i masová turistika
Na odhalené půdě leží odhozené kyslíkové masky turistů, kteří se sem vydávají obdivovat bílou pokrývku. Ročně jich jsou miliony. Masová turistika je dalším faktorem, který přispívá k tání ledu, který je zdrojem vody pro velkou část Asie.
Vědci předpovídají, že do konce století se ledovce v Asii smrsknou až o třetinu, což bude mít vážné dopady na zdroje pitné vody a prohloubí čím dál tím častější epizody sucha.