Proti viru zika by měla zabrat biologická zbraň financovaná Billem Gatesem

Začal boj proti viru zika: reprodukci komárů má zabránit bakterie. Vědecký výzkum, který má zachránit tisíce lidských životů, platí nadace Billa Gatese.

Výzkumníci zahájili boj proti viru zika, který se v posledních měsících šíří zejména v Latinské Americe, použitím zákeřné zbraně proti komárům, kteří jej přenášejí. Komáří samičky infikují parazitickou bakterií wolbachia, která neublíží člověku, ale u tohoto hmyzu zamezí vylíhnutí vajíček.

Podle agentury AP o tom v Londýně informoval zakladatel společnosti Microsoft a filantrop Bill Gates, jehož nadace tažení proti viru zika také financuje. Gates ale upozornil, že jde zatím o zkušební fázi ve vybraných oblastech, která vyjde na 18 milionů dolarů (446 milionů Kč).

Virus Zika nabírá v Asii druhý dech (zdroj: ČT24)

Podle Gatese je zapotřebí zhruba jednoho roku, než se opatření projeví na populaci komárů v Latinské Americe, mezi které byli už vypuštěni nakažení jedinci. „Pak prostě uvidíme na počtu lidí, kteří onemocní buď zikou nebo (horečkou) dengue,“ řekl. Pokud se jejich množství sníží, pak to bude důkaz, že je takovéto intervence zapotřebí v širším měřítku, upozornil.

Onemocnění způsobené virem zika má obvykle mírný průběh, velkým nebezpečím je ale zřejmě pro lidský plod. Lékaři se domnívají, že může zapříčinit nedostatečný vývin mozku, takzvanou mikrocefalii. Brazílie prošetřuje už skoro 5000 případů novorozenců, u nichž je podezření, že trpí mikrocefalií kvůli viru zika. Několik jich už zemřelo.

Virus zika, který je spojován i se vzácným Guillain-Barrého syndromem projevujícím se obrnou svalstva, nejvíce zasáhl právě Brazílii. Světová zdravotnická organizace (WHO) již na začátku února kvůli viru zika vyhlásila celosvětový stav nouze.

Jak funguje wolbachie?

„Když se komáří samečci nakažení wolbachií spáří s nenakaženou samičkou, nevznikne životaschopné potomstvo; při spojení spermie s vajíčkem dojde k neúspěšnému splývání jader game kvůli defektní reakci chromatinu spermie. Takové neúspěšné páření však šíření wolbachie neomezí, ale právě naopak. Omezení potomstva neinfikovaných samiček dává lepší příležitost k uplatnění potomstvu infikovaných samiček. To má velký význam zvláště ve smíšené populaci infikovaných a neinfikovaných samiček, kde těch infikovaných je málo. A tak i když wolbachie může svým působením na buňky celkovou plodnost samiček podstatně snížit, výsledkem je zvýhodnění infikovaného potomstva infikovaných samiček,“ popsal její účinek už roku 1995 český parazitolog Jiří Lom v časopisu Vesmír. Tehdejší výzkum poprvé naznačil, jak by mohl boj s komáry vypadat, současné vědecké řešení je poněkud odlišné.

Česká stopa v boji proti viru zika

Jako první přišli s účinnou látkou proti viru zika čeští vědci. Účinné látky objevené týmem českých vědců virus zika sice neničí, ale zabraňují jeho dalšímu množení, přiblížil letos v létě podrobnosti velkého úspěchu arbovirolog Daniel Růžek. Jeho vědecký tým už dlouhodobě zkoumá virus klíšťové encefalitidy. Protože je virus zika příbuzný, vyzkoušeli na něm účinné látky, které testovali na encefalitidu, a podařilo se. Jde o první popsané látky, které jsou proti viru zika účinné.

Studio 6: Čeští vědci znají účinnou látku proti viru zika (zdroj: ČT24)

„Náš výzkum se zaměřil na testování asi 40 látek, z nichž 5 se ukázalo být účinných. Zasahují přímo replikační cyklus viru v hostitelské buňce, zastavují jeho množení, aniž by buňku jakkoli pomnožovaly. Cílí se na jeden z virových proteinů,“ popsal vědec z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR ve Studiu 6.

Virus už je na ústupu – pomoc je však stále třeba

Jako první z latinskoamerických zemí ohlásila konec epidemie způsobené virem zika letos v červenci Kolumbie. Počáteční výskyty onemocnění tu byly zaznamenány zhruba před deseti měsíci. „Můžeme prohlásit, že epidemie skončila. Kolumbie je první zemí na americkém kontinentu, která oznámila konec této epidemie,“ citovala agentura Reuters prohlášení kolumbijského ministerstva zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že počet případů onemocnění virem zika, který přenášejí komáři, se ustálil na počtu asi 600 za týden. Podle expertů však potrvá ještě tak dva tři roky, než zde virus zika vyhasne úplně.