Zvířata v mrtvé zóně kolem Fukušimy jsou odsouzena k smrti

Tokio – Včera japonský premiér oznámil, že okolí jaderné elektrárny Fukušima, kterou poničilo březnové zemětřesení a vlna tsunami, bude neobyvatelné i 20 let, dnes ale tato slova mírnil. Lidé, kteří museli po katastrofě narychlo opouštět své domovy, nicméně vzali jen to nejnutnější. V evakuační zóně tak zůstala spousta jejich domácích zvířat a mazlíčků. O ty se teď nemá kdo postarat a ochránci upozorňují, že jsou zvířata odsouzena k pomalé smrti. Několik nadšenců se je proto rozhodlo zachránit.

Japonské úřady po havárii jaderné elektrárny Fukukšima vyhlásily kolem 20kilometrovou evakuační zónu. Tu opouštěly kvapem tisíce lidí. Mnozí z nich zde přitom museli nechat svá domácí zvířata. Mysleli si ale, že se pro ně třeba budou moci později vrátit. Jenže úřady vstup do nebezpečné oblasti úplně zakázaly. Zvířata proto v mrtvé zóně zůstala na pospas osudu. 

Televize CNN přinesla záběry některých z nich. Měsíc po katastrofě zvířata v mrtvé zóně živoří. Nemá je kdo krmit. Například někteří psi dokonce zůstali přivázaní u domů na řetězech, a tak se nemohou ani volně pohybovat. Mnoho zvířat už zemřelo hlady nebo žízní. Jenže vláda zatím žádný záchranný plán pro zvířata nemá. 

Nahrávám video
Reportáž Dany Zlatohlávkové
Zdroj: ČT24

Skupinka nadšenců se ale rozhodla jednat. Navzdory vládnímu nařízení, že do evakuační zóny je kvůli zdravotním rizikům vstup přísně zakázán, se vydali dovnitř, aby zvířata nakrmili a některá dokonce zachránili. 

Isabella Gallaon-Aoki říká: „Chápu jaderné nebezpečí, ale ta zvířata jsou prostě odsouzena k tomu zemřít hlady.“ Majitelé Isabelle posílali popis místa a svých zvířat, která chtějí zachránit. Dobrovolníci v ochranných oblecích se pak snaží zvířecí miláčky najít. Podařilo se jim například zachránit pětiletého psa šiba-inu. Ten se tak po měsíci vrátil ke své paničce. Zvíře bylo ale tak zmatené, že svou majitelku ani nepoznalo.

Premiér odvolal, že by okolí Fukušimy bylo 20 let neobyvatelné

Japonský premiér Naoto Kan dnes vzal zpět vládní prohlášení, že okolí poškozené jaderné elektrárny Fukušima 1 bude až 20 let neobyvatelné. O tom informoval ve středu japonská média poradce premiéra Keniči Macumoto. Kan však později tuto zprávu dementoval a mluvčí vlády Jukio Edano dnes řekl, že znejistění způsobené původní informací bere vláda vážně. Vláda i díky tomu čelí čím dál silnější kritice, že katastrofu nezvládá. Oblasti postižené zemětřesením a přívalovou vlnou tsunami dnes poprvé navštívil japonský císař Akihito.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruské drony zaútočily na Kyjev a Charkov

Ruské drony v sobotu brzy ráno zasáhly několik částí ukrajinského hlavního města Kyjev. V pohotovosti byly jednotky protivzdušné obrany. Útok drony hlásilo i druhé největší ukrajinské město, Charkov. Celkem bylo při obou útocích zraněno třináct osob. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele měst.
před 23 mminutami

Americká armáda zasáhla loď podezřelou z pašování drog, dvě osoby zemřely

Americká armáda zaútočila ve východní části Tichého oceánu na loď podezřelou z pašování drog. Při útoku zemřely dvě osoby, pobřežní stráž pátrá po třetí osobě, která přežila. Oznámilo to jižní velitelství USA na sociální síti X. Je to první známý útok od akce, při které byl začátkem tohoto měsíce zadržen venezuelský vůdce Nicolás Maduro, upozornila agentura AP.
před 1 hhodinou

V Abú Dhabí skončilo první kolo třístranných rozhovorů USA, Ukrajiny a Ruska

V Abú Dhabí skončilo v pátek večer první kolo rozhovorů mezi delegacemi Spojených států, Ukrajiny a Ruska, jednání mají pokračovat v sobotu, oznámila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Jde o první třístranné rozhovory s cílem projednat plán na ukončení ruské agrese proti Ukrajině. Téměř čtyři roky po začátku plnohodnotné invaze na Ukrajinu zůstává klíčovou otázka území. Moskva požaduje okupovaná území i části Donbasu, které se invazním silám stále brání. Jedná se asi o dvacet procent Doněcké oblasti. Pro Ukrajince jde ale o nepřekročitelnou linii.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Boj proti falešné pornografii generované AI získal v USA nové tváře

Do boje proti falešné pornografii generované umělou inteligencí (AI) vyrazila kromě americké demokratické poslankyně Alexandrie Ocasio-Cortezové také dědička hotelového impéria Paris Hiltonová. Společně chtějí větší regulaci a zavést zákon umožňující stíhat tvůrce takzvaných deepfaků, které v současnosti bývají téměř nerozeznatelné od reality. Kvůli stejnému problému se snesla kritika na AI Grok miliardáře a majitele sítě X Elona Muska. A situace se řeší i na plénu Evropského parlamentu.
před 4 hhodinami

Soud propustil na kauci majitele baru, v němž ve Švýcarsku na Nový rok hořelo

Soud ve švýcarském kantonu Valais v pátek po složení kauce nařídil propuštění Jacquese Morettiho, který spoluvlastní bar v lyžařském středisku Crans-Montana, v němž v noci na Nový rok vypukl požár, jenž připravil o život čtyřicet lidí. Informují o tom agentury. Moretti spolu s manželkou Jessicou Morettiovou, která je rovněž spolumajitelkou baru, čelí podezření ze zabití z nedbalosti.
před 7 hhodinami

„Uvidíme, co se stane.“ Americká letadlová loď míří k Íránu

Americká letadlová loď Abraham Lincoln míří spolu s torpédoborci na Blízký východ, což oživilo spekulace o možném vojenském zásahu USA v Íránu. Podle expertů by intervence měla omezený rozsah, protože nasazení pozemních sil Bílý dům vyloučil. Americký prezident Donald Trump se vyslovil pro změnu režimu v Teheránu, USA ale už v minulosti posílily svou přítomnost v regionu z čistě obranných důvodů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Po sesuvech půdy na Novém Zélandu je stále několik pohřešovaných

Dva dospívající jsou mezi šesti pohřešovanými po sesuvu půdy, který zasáhl rušný kemp na Severním ostrově Nového Zélandu, uvedly úřady podle agentury Reuters. Záchranáři po přeživších dál pátrají. Podle úřadů by vše mohlo trvat několik dní, protože podmínky na místě zůstávají nestabilní, což komplikuje záchranné práce. Nejmladšímu z nezvěstných je patnáct let. Premiér země Christopher Luxon se v pátek vydal na místo neštěstí, kde se setkal s rodinami postiženými katastrofou. Sesuv půdy ve čtvrtek způsobily silné deště, dva lidé zemřeli.
před 9 hhodinami

Česko dle Plagy těží z přílivu slovenských studentů, Bratislava vnímá výzvu

Česko těží z toho, že studenti ze Slovenska odcházejí do Česka, kde případně i zůstávají pracovat, řekl český ministr školství Robert Plaga (za ANO) po schůzce se svým slovenským kolegou Tomášem Druckerem. Podle Plagy by ale země neměly o mladé lidi soupeřit. Drucker téma považuje za výzvu, aby Slovensko v této záležitosti zabralo.
před 12 hhodinami
Načítání...