Zuckerberg: Meta nemá za cíl maximalizovat čas strávený na Instagramu

Ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg a protistrana se ve středu utkali v soudní síni v Los Angeles, kde Zuckerberg odpovídal na otázky týkající se používání Instagramu mladými lidmi a jeho výpovědi před Kongresem, píše AP. Zuckerberg například uvedl, že dříve měla Meta cíle spojené s maximalizací času stráveného na Instagramu, ale dodal, že on a společnost se vědomě rozhodli od těchto cílů upustit a místo toho se zaměřit na užitečnost. Zuckerbergova výpověď je součástí bezprecedentního soudního procesu, který se zabývá otázkou, zda platformy Meta záměrně způsobují závislost a škodí dětem.

Právníci zastupující žalobkyni, dnes 20letou ženu identifikovanou iniciálami KGM, tvrdí, že její rané používání sociálních médií ji učinilo závislou na této technologii a zhoršilo její depresi a sebevražedné myšlenky. Meta Platforms a YouTube společnosti Google jsou dva zbývající žalovaní v tomto případu, který TikTok a Snap již urovnaly.

Mluvčí společnosti Meta uvedl, že společnost s tvrzeními v žalobě zásadně nesouhlasí a je „přesvědčena, že důkazy prokáží její dlouhodobé úsilí o podporu mladých lidí“, uvádí AP.

Maximalizace času stráveného na Instagramu

Advokát žalobce, Mark Lanier, nastínil tři možnosti, jak se lidé mohou chovat k zranitelným osobám: pomáhat jim, ignorovat je nebo „využívat je a zneužívat pro vlastní účely“. Zuckerberg souhlasil, že poslední možnost není to, co by rozumná společnost měla dělat, a řekl: „Myslím, že rozumná společnost by se měla snažit pomáhat lidem, kteří využívají její služby.“

Podle CNN byl také dotazován, zda jeho společnost záměrně navrhla Instagram tak, aby byl návykový. „Nevím, co na to říct,“ odpověděl Zuckerberg. „Nemyslím si, že to v tomto případě platí.“

Nahrávám video

Lanier se Zuckerberga podrobně vyptával na komentář, který pronesl během minulého slyšení v Kongresu USA v roce 2024, kde uvedl, že zaměstnanci Instagramu nemají stanovené cíle, aby zvyšovali čas, který lidé tráví na platformě.

Pravník také předložil interní dokumenty, které se zdály být v rozporu s tímto tvrzením. Zuckerberg odpověděl, že dříve měli cíle spojené s časem, ale řekl, že on a společnost se vědomě rozhodli od těchto cílů upustit a místo toho se zaměřit na užitečnost.

Podle AP Zuckerberg uvedl, že věří v „základní předpoklad“, že „pokud je něco cenné, lidé to budou používat více, protože je to pro ně užitečné“.

Sociální sítě a duševní zdraví

Lanier uvedl, že KGM někdy používala Instagram „několik hodin denně“ a jednou byla na této platformě více než 16 hodin za jeden den, a to i přes pokusy její matky omezit její používání. KGM tvrdí, že návykové funkce aplikace u ní vyvolaly úzkost, dysmorfii těla a sebevražedné myšlenky a že na Instagramu zažila šikanu a sexuální vydírání, píše CNN.

Jeden z právníků společnosti Meta, Paul Schmidt, ve svém úvodním prohlášení uvedl, že společnost nezpochybňuje, že KGM měla psychické problémy, ale spíše zpochybňuje, že Instagram hrál v těchto problémech podstatnou roli. Poukázal na lékařské záznamy, které dokazují bouřlivý rodinný život, a jak on, tak právník zastupující YouTube tvrdí, že se obrátila na jejich platformy jako na mechanismus zvládání nebo prostředek k úniku ze svých psychických problémů.

V jedné části výpovědi Lanier poukázal na Zuckerbergovo svědectví před Kongresem, že „dosavadní vědecké práce“ neprokázaly souvislost mezi sociálními médii a zhoršením duševního zdraví mladých lidí.

„Získáváme zpětnou vazbu od řady různých zainteresovaných stran, včetně lidí, kteří se zabývají studiem duševního zdraví,“ řekl Zuckerberg. „Vzal jsem v úvahu všechny tyto informace a myslím, že jsem se s tím vypořádal rozumně.“

Šéf Instagramu popírá, že sociální média mohou být „klinicky návyková“

Zuckerbergovo svědectví přichází týden po svědectví Adama Mosseriho, šéfa Instagramu společnosti Meta, který v soudní síni uvedl, že nesouhlasí s myšlenkou, že lidé mohou být klinicky závislí na sociálních médiích. Mosseri tvrdil, že Instagram se snaží chránit mladé lidi, kteří tuto službu používají, a uvedl, že „z dlouhodobého hlediska není pro společnost dobré přijímat rozhodnutí, která jsou pro nás zisková, ale škodí blahu lidí“.

Velká část otázek, které Mosserimu položil právník žalobce, se týkala kosmetických filtrů na Instagramu, které mění vzhled lidí. V tomto tématu Lanier kritizoval i Zuckerberga za rozhodnutí Instagramu povolit „kosmetické“ filtry, které manipulují s obličejem uživatele tak, aby vypadal, jako by měl make-up nebo podstoupil plastickou operaci, píše AP. Meta konzultovala s 18 odborníky, kteří zjistili, že takové filtry mohou způsobit škodu, sdělil Lanier.

Instagram nakonec rozhodl, že takové filtry vytvořené uživateli povolí, ale nebude je v aplikaci propagovat.

„Myslel jsem si, že rovnováha svobodného projevu by měla lidem umožnit vytvářet tyto filtry, ale že bychom je neměli vytvářet sami,“ řekl Zuckerberg. Dodal, že k tomuto rozhodnutí byli konzultováni také „odborníci na svobodný projev“, ale uvedl, že nezná jejich jména a nesetkal se s nimi.

Zuckerberg už dříve nepřijal přímou odpovědnost

Zuckerberg vypovídal v dalších soudních procesech a odpovídal na otázky Kongresu týkající se bezpečnosti mladistvých na platformách Meta. Během svého svědectví před Kongresem v roce 2024 se omluvil rodinám, jejichž životy byly narušeny tragédiemi, o nichž se domnívali, že byly způsobeny sociálními médii. Ale i když rodičům řekl, že je „mu líto všeho, čím si prošli“, nepřijal za to přímou odpovědnost. Tento soudní proces je prvním, ve kterém Zuckerberg stojí před porotou, píše AP.

Tento případ byl spolu s dalšími dvěma vybrán jako precedenční, což znamená, že jeho výsledek může ovlivnit průběh tisíců podobných žalob proti sociálním médiím.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zemřel Clive Davis. Producent, jenž formoval dekády moderní hudby

Ve věku 94 let zemřel americký hudební producent Clive Davis, informovala agentura AP. Pomohl nastartovat kariéru zpěvačkám jako Whitney Houstonová či Alicia Keys, ale spolupracoval i s řadou dalších hvězd.
před 18 mminutami

Ve sto letech zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan

Ve věku sta let zemřel vlivný americký ekonom a někdejší šéf centrální banky (Fed) Alan Greenspan. V pondělí o tom informovala televize NBC s odvoláním na ekonomovu manželku Andreu Mitchellovou. Příčinou úmrtí byly komplikace spojené s Parkinsonovou nemocí. V čele Fedu stál Greenspan do roku 2006, celkem osmnáct let, kdy byl často označován za druhého nejmocnějšího člověka v zemi.
13:49Aktualizovánopřed 36 mminutami

Rusko zasáhlo tureckou nákladní loď, Ukrajina ruskou továrnu na raketové součástky

Ruský dronový útok zasáhl tureckou nákladní loď plující pod vlajkou Panamy, na plavidle vypukl rozsáhlý požár, uvedlo ukrajinské námořnictvo. Podle vicepremiéra Oleksije Kuleby noční ruský útok jednoho člena posádky zabil, dalších osm námořníků se evakuovalo. Moskva se zatím nevyjádřila. Ruské útoky byly zaznamenány i v ukrajinské Sumské a Oděské oblasti a Záporoží, hlášeny jsou oběti. Ukrajinské drony udeřily v Moskvě a jejím okolí a ve Voroněži, kde zasáhly továrnu na výrobu součástek pro rakety.
08:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Po střelbách v Chicagu zvažuje Trump vojenskou intervenci

Série střeleb v Chicagu si od pátečního večera místního času vyžádala sedm mrtvých a třicet osm zraněných, uvedla podle agentury AP tamní městská policie. Americký prezident Donald Trump naznačil, že uvažuje o vojenské intervenci v tomto městě ve státě Illinois, píše AP.
před 4 hhodinami

Gruzie usiluje o přísnější dohled nad studenty z ciziny a nad pobyty získanými sňatkem

Náměstek ministra vnitra Gruzie Aleksandre Darachvelidze oznámil, že parlamentu byl předložen rozsáhlý balíček legislativních změn zaměřených na nelegální migraci.
před 5 hhodinami

Ukrajina představila databázi, která „odhaluje tajemství ruské armády“

Nástroj vyvinutý ukrajinským ministerstvem obrany shrnuje poznatky, které ukrajinské ozbrojené síly získaly ohledně zbraní používaných Ruskem na ukrajinském území od začátku plnohodnotné války v únoru 2022.
před 5 hhodinami

Starmer rezignuje na předsedu labouristů, premiérský úřad předá svému nástupci

Britský premiér Keir Starmer oznámil, že odstupuje z funkce předsedy labouristické strany. V čele kabinetu zůstane, dokud strana v příštích týdnech nevybere jeho nástupce. Starmer v poslední době čelil výzvám k rezignaci, a to i z vlastní strany, která v posledních měsících utrpěla výrazné ztráty v komunálních i regionálních volbách napříč Spojeným královstvím. Zájem o post lídra labouristů a premiéra už oznámil bývalý starosta Manchesteru a nynější britský poslanec Andy Burnham.
10:43Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Na Krymu zrušili dětské tábory, Sevastopol zrušil veřejné akce

Šéf ruské okupační správy Krymu Sergej Aksjonov oznámil, že na poloostrově se od 22. června do 1. září ruší všechny dětské pobyty. Oznámení přichází den po omezení dodávek elektrické energie a zákazu prodeje pohonných hmot běžným zákazníkům. K zákazu prodeje paliv i dalším omezením přistoupila i okupační správa Sevastopolu. Kroky jsou důsledkem ukrajinského ostřelování zásobovacích tras a ropné infrastruktury.
11:45Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...