Známe objednavatele Němcovovy vraždy, tvrdí ruští vyšetřovatelé

Ruští vyšetřovatelé označili za objednavatele a organizátora vraždy opozičního politika Borise Němcova bývalého důstojníka čečenského praporu Sever Ruslana Muchudinova. Vyhlásili po něm mezinárodní pátrání. Podle advokáta pozůstalých jde ale jen o manévr, který má odvést pozornost od skutečných viníků z nejbližšího okolí čečenského vládce Ramzana Kadyrova.

Podle mluvčího vyšetřovatelů se Ruslan Muchudinov „jeví jako objednavatel a organizátor zločinu“. Definitivní obvinění má být podle něj vzneseno brzy i vůči ostatním podezřelým z nájemné vraždy Němcova – Zauru Dadajevovi, Anzoru a Šadidu Gubaševovým, Temirlanu Eskerchanovovi a Chamzatu Bachajevovi.

„Spoluvinu všech obviněných potvrzují shromážděné důkazy i více než sedmdesát znaleckých posudků a výslechy svědků,“ dodal mluvčí. Další podezřelý, Beslan Šavanov, se minulý měsíc při zatýkání v čečenské metropoli Grozném vyhodil do povětří. Vyšetřování má skončit příští měsíc, kdy celý případ půjde k soudu. 

Pohřeb Borise Němcova - truchlící před Sacharovovým centrem
Zdroj: ČT24/ČTK/AP/Dmitry Lovetsky

Muchudinov by se podle médií mohl skrývat ve Spojených arabských emirátech nebo v Čečensku, kde prý nalezl útočiště i další nedopadený podezřelý, bývalý velitel roty z praporu Sever Ruslan Geremejev. Muchudinov prý byl jeho řidič.

Podle vyšetřovatelů Muchudinova usvědčují výpovědi obviněných Zaura Dadajeva a Anzora Gubaševa, podle kterých jim za politikovu vraždu nabídl 25 milionů rublů (asi 8,5 milionu korun).

Advokát Němcovovy dcery Vadim Prochorov má ale o roli Muchudinova pochybnosti. „Ano, mohl být organizátorem na nejnižší úrovni. Ale vraždu si objednali vysoce postavení lidé,“ řekl. Vyšetřovatelé tak podle advokáta postupují, aby odvedli pozornost od nejbližšího okolí Kadyrova. „Obávám se, že jméno skutečného objednavatele se nikdy nedozvíme,“ uvedl ve vysílání ČT24 komentátor ČRo Plus Libor Dvořák.

Kritik Kremlu zemřel před zveřejněním kontroverzní publikace

Pětapadesátiletý Němcov byl zastřelen 27. února na mostě v centru Moskvy nedaleko Kremlu. Opozice z vraždy někdejšího reformního vicepremiéra obviňuje ruské vedení, včetně prezidenta Vladimira Putina. Němcov dlouhodobě Kreml kritizoval, a to i za přístup k ukrajinské krizi.

Boris Němcov
Zdroj: ČT24/ČTK/AP

Než byl zavražděn, chystal se publikovat důkazy o zapojení ruských ozbrojených sil do bojů na východě Ukrajiny na straně proruských separatistů. Publikaci, shrnující dosud známá fakta a podezření, posléze dokončili a zveřejnili Němcovovi spolupracovníci.

Moskva zapojení do konfliktu popírá, i když prezident Vladimir Putin tento měsíc připustil, že Rusko má na východě Ukrajiny své lidi plnící vojenské úkoly. Ale popřel, že by Rusko do Donbasu vyslalo pravidelné jednotky.

Komentátor ČRo Plus: Muchudinov objednavatelem vraždy téměř jistě není (zdroj: ČT24)